Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 30 października. Imieniny: Augustyny, Łukasza, Urbana
25/03/2020 - 11:45

Matura międzynarodowa odwołana! Co z pozostałymi egzaminami?

W tym roku matura międzynarodowa International Baccalaureate (IB) nie odbędzie się. Decyzją organizacji odpowiedzialnej za przeprowadzenie egzaminów oceny zostaną wystawione na podstawie zgromadzonych do tej pory materiałów, które kandydaci przygotowywali przez cały rok.

Matura międzynarodowa to dwuletni program nauczania na poziomie liceum, realizowany w całości w języku angielskim, francuskim lub hiszpańskim. Dyplom IB jest honorowany przez uniwersytety na całym świecie. Odpowiada polskiemu świadectwu dojrzałości – uprawnia do starania się o przyjęcie na studia na takich samych zasadach, jakie daje zdanie polskiej matury. W Polsce egzamin cieszy się popularnością wśród licealistów. Co roku przystępuje do niego kilkuset uczniów. Na całym świecie liczba chętnych przekracza 50 tysięcy.

Matura międzynarodowa miała odbyć się w dniach 30 kwietnia – 22 maja. IB opublikowała oficjalny komunikat na swojej stronie internetowej i w mediach społecznościowych. – Dobro uczniów i ich rozwój w późniejszych etapach życia jest naszym priorytetem w obliczu tej niespotykanej pandemii – czytamy w oświadczeniu na Twitterze. Decyzja o odwołaniu egzaminów pisemnych wydaje się słuszna.

Zobacz także: Jak osiągnąć międzynarodowy sukces? O studiach w Londynie opowiada Jean Generaux

Część egzaminów maturzyści IB mają już za sobą - egzaminy ustne oraz projekty badawcze. Pozostałe mają być przeprowadzone online. Obecna sytuacja stwarza wiele pytań, na które odpowiedzi szukają rodzice, uczniowie i wychowawcy. Szczegółowe informacje mają być przekazane do szkół 27 marca. 

A co ze standardową maturą? Stuprocentowej odpowiedzi udzielić nie można. W tej chwili trwają przygotowania do podjęcia decyzji, jak długo lekcje będą prowadzone metodami online. Jeżeli szczególny stan w kraju się utrzyma, wówczas egzaminy maturalne faktycznie mogą być zagrożone. Trzymamy rękę na pulsie.

[email protected], fot. SądeczaninDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)