Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 6 sierpnia. Imieniny: Jakuba, Sławy, Wincentego
21/11/2018 - 14:55

"Masz takie piękne korzenie" w Niskowej. Taka impreza to ja rozumiem

Ani chwili nie nudzili się uczestnicy seminarium "Masz takie piękne korzenie", zorganizowanego przez Fundację Sądecką i SKT Sądeczanin we wtorek wieczorem w remizie OSP w Niskowej.

Wszystko to za sprawą nadzwyczaj interesujących gości, którzy zjechali tego dnia do Niskowej. Krótkim występem spotkanie zaczął zespół "Błankowiany", powszechnie znany i ceniony zarówno za wierność tradycji regionu, jego pieśniom, rewelacyjnym tańcom jak i dbałość o stroje.

Z ludową gawędą wystąpiła pani Stanisława Oleksy, jak i Antoni Potoniec z Olszany, wielokrotny laureat konkursu gwary „Lachowskie Godonie” oraz przeglądu gawęd ludowych Sabałowe Bajania w Bukowinie Tatrzańskiej. Jak zauważyliśmy, sporo osób na sali, w tym Stanisław Pasoń, szczerze się uśmiało, więc podegrodzka, czy też lachowska gwara, ma się najwyraźniej znakomicie.

Upewnił nas w tym wykład dr Zenona Szewczyka,  językoznawcy z Podegrodzia, autora „Słownika gwary Lachów Sądeckich” i znawcy regionalnej kuchni. Dr Szewczyk opowiadał ze swadą o tym jak rodziła się mowa Sądeczan, co wpłynęło na jej brzmienie i skąd pochodziły wpływy. Cały wykład obejrzycie na wideo, łącznie z szybkim quizem, jaki przeprowadził językoznawca. Opowiedział również o polskiej fasoli z orzełkiem, którą niestrudzenie promuje, a wszyscy uczestnicy spotkania mogli zabrać ze sobą po garści fasolek do zasadzenia.

Spotkaniu towarzyszyła promocja kolejnego wydawnictwa "Sądeczanina" - katalogu „Masz Takie Piękne Korzenie”, prezentującego sądeckich twórców ludowych i zespoły regionalne. Uczestnicy seminarium mieli również okazję obejrzeć wystawę twórczości Stanisławy Pasoń i rzeźb Jakuba Puchala.

"Masz Takie Piękne Korzenie" w Niskowej
Ponad sto osób zgromadziło się w reprezentacyjnej remizie OSP w Niskowej podczas zorganizowanego przez Fundację Sądecką i SKT "Sądeczanin" seminarium "Masz Takie Piękne Korzenie". Obejrzyj zdjęcia:


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)