Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
15/08/2012 - 06:01

Maryja najdoskonalszym owocem ziemi. Święto Wniebowzięcia

Nie wiemy kiedy i gdzie umarła Matka Boża, w Piśmie Świętym nie znajdziemy opisu Jej wzięcia do nieba, a jednak od wieków chrześcijanie wierzyli, że Matka Zbawiciela musiał w wyjątkowy sposób zakończyć swoje ziemskie życie. Prawdę o Wniebowzięciu NMP ogłoszono jako dogmat wiary dopiero w 1950 roku.
Przekonanie o tym, że Pan Jezus nie pozostawił ciała swojej Matki na ziemi, ale uczynił je podobnym do swojego ciała w chwili zmartwychwstania i zabrał do nieba, od początku było powszechnie wyznawane w Kościele katolickim. Nie mniej jednak dopiero w 1950 roku papież Pius XII ogłosił prawdę o Wniebowzięciu NMP jako dogmat naszej wiary.
- Niezwykle ciekawą sprawą było to, że w tym konkretnym wypadku Papież poprosił o opinię biskupów z całego świata - mówi ks. Bogusław Skotarek, proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP w Krynicy Zdroju. – Dopiero po tych konsultacjach Pius XII podjął decyzję o ogłoszeniu prawdy o Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny jako dogmatu wiary.
Papież, ogłaszając dogmat, zamknął długi okres wyjaśniania i dojrzewania prawdy o ostatecznym uwielbieniu Matki Odkupiciela. Orzeczenie to Ojciec Święty wypowiedział uroczyście 1 listopada 1950 roku w bazylice św. Piotra w obecności prawie 1600 biskupów i niezliczonych tłumów wiernych. Orzeczenie to oparł nie tylko na dogmacie, że jako wikariusz Chrystusa na ziemi w sprawach prawd wiary i obyczajów jest nieomylny, ale także dlatego, że ta prawda była od dawna w Kościele uznawana. Papież ją tylko przypomniał, a swoim najwyższym autorytetem potwierdził i usankcjonował.
W polskiej tradycji święto Wniebowzięcia NMP zwane jest również świętem Matki Bożej Zielnej.
- Wszystko dlatego, że początkowo święto nie funkcjonowało jako dogmat Kościoła, więc ludzie interpretowali je w dowolny sposób – tłumaczy ks. Skotarek. – Zbiegało się ono z czasem żniw, stąd rolnicy przynosili kłosy do świątyni i dziękowali Bogu za plony.
Dzisiaj także wielu wiernych przynosi tego dnia do poświęcenia wianki zielne, bukiety kwiatów, kłosy zbóż i owoce. Symbolizują one duchową pełnię Maryi, jako "najdorodniejszego ziemskiego owocu". Matka Boża jest najpiękniejszym kwiatem ludzkości. Jest też lekarstwem na choroby duszy i ciała. - Z drugiej strony chodzi o Boże błogosławieństwo, o obfitość łask i pomyślność w następnym roku – dodaje ks. proboszcz.
Dzień 15 sierpnia są okresem szczególnie nasilonego ruchu pielgrzymkowego. W tym dniu obchodzone są uroczyste odpusty w wielu znanych sanktuariach, takich jak częstochowska Jasna Góra, Góra Św. Anny czy Kalwaria Zebrzydowska. Na Sądecczyźnie świętować będą parafie w Krynicy Zdroju i Barcicach.

(KB)
Fot. BK, ANP






Dziękujemy za przesłanie błędu