Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
19/07/2021 - 11:25

Mali górale zawitali do Nowego Sącza. Rozpoczęło się 28. Święto Dzieci Gór

Amfiteatr Parku Strzeleckiego oficjalnie przywitał uczestników 28. Międzynarodowego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych Święto Dzieci Gór. Uroczyste otwarcie pomimo burzowej pogody, było pełne kolorów, a zespoły występujące na scenie zaraziły widownię uśmiechem i dziecięcą radością.

Po rocznej przerwie i w trochę zmienionej formule wystartowało dwudzieste ósme Święto Dzieci Gór. Wczoraj (18.07) w Nowym Sączu, oficjalnie rozpoczęła się kolejna edycja tego kolorowego festiwalu. Podczas  otwarcia święta gość specjalny Krzysztof Trebunia – Tutka zaprosił na scenę Andrzeja Zarycha, dyrektora MCK SOKÓŁ, który powitał wszystkich uczestników festiwalu i go oficjalnie otworzył.

Oficjalne wystąpienia miały odbyć się po części artystycznej, jednak pogoda te plany nieco pokrzyżowała i prezydent miasta Nowego Sącza - Ludomir Handzel, przywitał uczestników wcześniej, oraz życzył im udanych występów, oraz pobytu w mieście. Pogoda nie powstrzymała jednak Sądeczan i udało im się dotrzeć do parku w licznym gronie, aby obejrzeć te kolorowe występy.

Dzieci z Indii zaprezentowały się poprzez przesłany krótki film. Natomiast dzieci z Doliny Słomki, na co dzień mieszkające w Stroniu, pokazały na scenie przedsmak swojego jutrzejszego programu. Na festiwalowej scenie występowały już dzieci z wielu zakątków świata, ale po raz pierwszy pojawił się tu zespół z Mazur, a w kolejnych dniach również po raz pierwszy na festiwalowej scenie wystąpi zespół z Ełku. 

Następnie cała grupa rumuńskich dzieci należących do zespołu Datina Turdeana z Turdy pozdrowiła przyjaciół z Polski i pozostałych krajów. Przyszła też kolej na występ dzieci z Grojca, które zaprezentowały krakowiaka przeplatanego z przyśmiewkami i poleczką. Na koniec wystąpiły Tuchlińskie Skrzaty z Tuchlina na Kaszubach, którzy zaprezentowali krótko każdy taniec i zapowiedziały przynależną Kaszubom część Święta Dzieci Gór.

Na koniec dwoje dzieci z Doliny Słomki  przekazały kostur dwójce reprezentantów Sądeczaków, którzy będą gospodarzami Festiwalu za rok. Po zejściu korowodu ze sceny, organizatorzy zaprosili na cały tydzień prezentacji, oraz koncert finałowy, tym samym kończąc jego otwarcie.  (opr. Aleksandra Kulig, fot. MCK Sokół)







Dziękujemy za przesłanie błędu