Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 11 sierpnia. Imieniny: Luizy, Włodzmierza, Zuzanny
07/06/2016 - 05:40

Liturgiczne wspomnienie bł. Zbigniewa Strzałkowskiego

Dziś (7 czerwca) po raz pierwszy obchodzimy liturgiczne wspomnienie bł. Zbigniewa Strzałkowskiego- pochodzącego z diecezji tarnowskiej franciszkanina, który zginął w Peru.

bł. Zbigniew StrzałkowskiDziś ( 7 czerwca) po raz pierwszy obchodzimy liturgiczne wspomnienie ojców Zbigniewa Strzałkowskiego i Michała Tomaszka. Franciszkanie są męczennikami z Peru. Zakonnicy na ołtarze zostali wyniesieni 5 grudnia zeszłego roku.

7 czerwca, to dzień przyjęcia święceń przez misjonarzy: o. Michała Tomaszka do diakonatu, a o. Zbigniewa Strzałkowskiego do prezbiteratu.

O. Zbigniew Strzałkowski urodził się w 1958 roku w Tarnowie. Ochrzczony został w tarnowskiej katedrze, w Tarnowie także zdał egzamin dojrzałości i przez krótki czas również pracował. Mając 21 lat wstąpił do Zakonu Franciszkanów, gdzie złożył śluby zakonne, a następnie w roku 1986 został wyświęcony na kapłana. Pod koniec roku 1988 wyjechał na misje do Peru, gdzie poświecił się dziełu ewangelizacji – głosząc słowo Boże i sprawując sakramenty święte, a także troszcząc się o chorych i ubogich. 9 sierpnia 1991 roku poniósł śmierć męczeńską razem z o. Michałem Tomaszkiem z rąk terrorystycznej organizacji, która uznała ich pracę misyjną za szkodliwą dla rozwoju planowanej w Peru komunistycznej rewolucji.

(P)

fot. archw. Sądeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)