Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 13 kwietnia. Imieniny: Artemona, Justyny, Przemysławy
06/06/2016 - 04:40

Litania do NSPJ: modlitwa, która odmieniła losy wielu ludzi

Czerwiec jest miesiącem, który w Kościele poświęcony jest Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Wierni przychodzą do kościołów, aby uczestniczyć w nabożeństwach czerwcowych. Jedną z ich części jest Litanie do Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Najświętsze Serce Pana JezusaLitania zawiera 33 wezwania, każde z nich odpowiada jednemu rokowi ziemskiego życia Jezusa.

Oryginalny tekst, ułożony przez siostrę Annę Magdalę liczył 27 wezwań. 12 z nich zakonnica  zaczerpnęła od jezuity, ojca Jana Croiset,  który już w 1691 roku w ten sposób czcił Serce Pana Jezusa i dał początek tej pięknej modlitwie. 6 odmawianych współcześnie wezwań dołożyła rzymska Kongregacja przy ostatecznym zatwierdzeniu tekstu litanii.

Powstanie Litanii do Najświętszego Serca Pana Jezusa jest ściśle związane z nawiedzającą Europę epidemią cholery, która w pierwszej połowie XVIII wieku zbierała żniwo. Gdy choroba nawiedziła Marsylię, biskup miasta spieszył nie tylko z pomocą charytatywną, ale także z pomocą duchową swą modlitwą błagalną oraz pokutą. Szukał on ratunku dla kościoła w Najświętszym i miłosiernym Sercu Jezusa. Dekretem zarządził uroczyste poświęcenie diecezji Sercu Jezusa. Dekret ten odmówiono 1 listopada 1720 r. podczas ceremonii przebłagalnej. Po tym wydarzeniu choroba zaczęła cofać się. Rok później biskup zarządził uroczyste odprawianie nowenny do Najświętszego Serca Pana Jezusa. Modlitwa połączona była z adoracją Najświętszego Sakramentu.

Litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa drukiem ogłoszona została w 1718 r.

W litanii można wyróżnić trzy grupy wezwań: pierwsze odnoszące się do stosunków Jezusa do Ojca i Ducha Świętego. Druga grupa dotyczy przymiotów Serca Jezusowego. Z kolei trzecia grupa pokazuje stosunek Jezusowego serca do ludzi.

Wezwania zawarte w Litanii inspirowane są wezwaniami zawartymi w Piśmie świętym.

Litanie do Najświętszego Serca Pana Jezusa jest modlitwą, która wraz z Adoracją Najświętszego Sakramentu składa się na nabożeństwa czerwcowe.

Paulina Fabiś- Rychel

fot. deon.plDziękujemy za przesłanie błędu