Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
27/02/2014 - 11:35

Liceum w Grybowie a europejskie wybory

Grybowscy licealiści wzięli udział w projekcie edukacyjnym „Wybory? Lubię to!” zorganizowanym przez Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego w Polsce i Centrum Studiów Wyborczych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Akcja o zasięgu ogólnopolskim odbyła się w kilku wielkich miastach w Polsce, w tym w Krakowie. Pomieszczeń udzieliła Krakowska Akademia im. A. F. Modrzewskiego. Na spotkanie warsztatowo-dyskusyjne zjechali licealiści kilku szkół województwa małopolskiego. Z rejonu sądeckiego były to reprezentacje Liceum Ogólnokształcącego im. Artura Grottgera w Grybowie oraz I Liceum Ogólnokształcącego z Gorlic.
Z grybowskiego liceum pojechali na to spotkanie tegoroczni maturzyści - klasa 3 A pod przewodem nauczycielek: historii –Elżbiety Orłowicz-Kmak oraz języka francuskiego – Wioletty Przepiórki.
Młodzi wyborcy wzięli udział w zajęciach warsztatowych o tematyce wyborczej prowadzonych przez prof. Andrzeja Sokalę – prorektora UMK w Toruniu i dyrektora Centrum Studiów Wyborczych tej uczelni i prof. Krzysztofa Skotnickiego - kierownika Zakładu Prawa Konstytucyjnego Porównawczego Uniwersytetu Łódzkiego, a jednocześnie eksperta sejmowego w tej dziedzinie. W zajęciach uczestniczył też Bartosz Napieralski z Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego.
W dyskusji, jaka wywiązała się pod koniec zajęć szczególnie aktywni byli grybowscy uczniowie. Niektóre pytania sprawiały nawet trudność ekspertom. W zgodnej opinii uczestników i nauczycielek było to niezwykle potrzebne spotkanie – przybliżające problematykę prawa wyborczego i mechanikę wyborów do Parlamentu Europejskiego, ale też z licznymi odniesieniami do wyborów narodowych w poszczególnych państwach europejskich – mówi Kazimierz Solarz, dyrektor LO w Grybowie.

(oprac. JB)
Fot. LO w GrybowieDziękujemy za przesłanie błędu