Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 24 listopada. Imieniny: Emmy, Flory, Romana
10/09/2020 - 12:00

Leszek Mazan: powróćmy jak za dawnych lat. Kto dziś czytałby stare książki?

W najnowszym felietonie Leszek Mazan postanowił zmierzyć się z książkami swojego dzieciństwa. - Pokolenie, które pamięta tamte książki, coraz liczniej przenosi się na łono Abrahama, pokolenie moich dzieci i wnuków ma zupełnie inne smaki literackie - twierdzi dziennikarz. Kto czytałby dzisiaj stare lektury?

- Pierwszą książką, którą samodzielnie przeczytałem, była opowieść o małej dziewczynce żydowskiej, Alince Margolis, córeczce łódzkiego lekarza, jej przyjaciółce Oli, jej psie o imieniu As i koledze z podwórka - Marianie. Chłopcem tym był Marian Falski - przyszły autor obligatoryjnego do dziś "Elementarza", a Alinka stała się archetypem Ali i jej dedykowany jest ten kultowy podręcznik dla pierwszoklasistów. Alinka, już jako lekarka, wyszła za mąż za Marka Edelmana, ostatniego dowódcę powstania w Getcie Warszawskim... 

Kiedyś, bardzo dawno temu, zainspirowany losami Alinki - Ali postanowiłem napisać "Przewodnik po książkach naszego dzieciństwa". Teraz, gdy przeglądam stare szpargały i trafiam na pożółkłe kartki nigdy nieukończonego opus, ogarnia mnie, bywa, okrutna ochota przypomnienia tamtych poszukiwań, tamtych bohaterów, tamtych autorów. Ale zaraz przychodzi refleksja: kto byłby czytelnikiem?

Zobacz także: Leszek Mazan: sierpień miesiącem trzeźwości. Co byśmy dzisiaj pili?

Felieton Leszka Mazana możecie przeczytać we wrześniowym miesięczniku "Sądeczanin". Aby go kupić, wystarczy wpłacić 5 zł na nasze konto (numer konta 10 1020 3453 0000 8402 0274 0355), w opisie przelewu podając imię, nazwisko i adres, pod który przesyłka ma zostać dostarczona. 

Od niedawna miesięcznik jest dostępny w zupełnie nowej odsłonie. Teraz to nie tylko zapach papierowej gazety prosto z drukarni i coś więcej niż wysyłka miesięcznika prosto do waszych domów. Nadchodzi nowy wymiar "Sądeczanina", a wraz z nim e-wydanie, które możecie nabyć klikając w ten link. Miesięcznik jest dostępny również stacjonarnie, w punktach sprzedaży, które możesz sprawdzić tutaj.

Zachęcamy do lektury! ([email protected], fot. Pixabay.com)Dziękujemy za przesłanie błędu