Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 24 kwietnia. Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego
13/02/2023 - 07:00

Łabowa: może ten piękny album zdobędzie Nagrodę im. ks. prof. B. Kumora?

W podsądeckiej gminie Łabowa nie brakuje przepięknych cerkwi. Znajdują się one w pięciu wsiach: Maciejowej, Łabowej, Łosiem, Roztoce Wielkiej i Kamiannej. Skąd na tym terenie cerkwie? Przez wieki tereny tej gminy zamieszkiwali Łemkowie i modlili się w tych świątyniach w obrządku wschodnim. „Szlakiem cerkwi w gminie Łabowa” to przepiękny album autorstwa Katarzyny Bielak, Celiny Cempy, który ukazał się drukiem w 2022 roku. Wydało go Towarzystwo Miłośników Ziemi Łabowskiej.

Publikacja została zgłoszona do konkursu o Nagrodę im. ks. prof. B. Kumora 2022 w kategorii „Książka o Sądecczyźnie” przez Jerzego Chronowskiego, dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Łabowej.

- Album „Szlakiem cerkwi w gminie Łabowa” propaguje dziedzictwo kulturowe gminy. Jest pierwszym tego typu wydawnictwem poświęconym prezentacji zabytkowych cerkwi na terenie gminy znajdujących się w: Kamiannej, Maciejowej, Łabowej, Łosiem i Roztoce Wielkiej – czytamy w uzasadnienia zgłoszenia do konkursu. – Cerkwie poddawane wielokrotnie remontom ukazują piękno architektury cerkiewnej i przywołują dawną Łemkowszczyznę, na terenie której leżały obecne tereny gminy.

Cerkwie prezentowane w albumie wpisane są na listę zabytków i objęte opieką konserwatorską. Dzięki pilnym staraniom proboszczów miejscowych parafii są zadbane i służą jako kościoły.

W Kamiannej, Maciejowej, Łosiem i Roztoce Wielkiej cerkwie są drewniane. Jedyna murowana cerkiew z 1784 roku znajduje się w Łabowej. Mimo braku oryginalnego wyposażenia urzeka architektonicznymi kształtami, barwnymi freskami i pięknym murowanym ołtarzem z poł XIX w.

Oryginalne wyposażenie z kompletnym ikonostasem zachowało się w cerkwiach w Maciejowej i Łosiem, a niepełny ikonostas posiada cerkiew w Roztoce Wielkiej. Wszystkie zachowane świątynie były obrządku greckokatolickiego z wyjątkiem Kamiannej, gdzie obecna cerkiew służąca parafianom była obrządku prawosławnego.

Dalszą część artykułu czytaj na następnej stronie - TUTAJ









Dziękujemy za przesłanie błędu