Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 18 lutego. Imieniny: Konstancji, Krystiana, Sylwany
11/07/2019 - 11:40

Kwiaty pod pomnikiem Nikifora, barwny korowód i tłumy na deptaku

Złożeniem kwiatów pod pomnikiem Nikifora rozpoczęła się krynicka część XXII Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego „Świat pod Kyczerą”. Następnie barwny korowód zespołów przeszedł na Deptak. W tym roku w uzdrowisku koncertują artyści z Indii, Ukrainy, Włoch, Serbii, Litwy, Hiszpanii, Algierii oraz Polski. Występy zgromadziły tłumy.

Międzynarodowy Festiwal Świat Pod Kyczerą propaguje różnorodność kultur, uczy  jedności, tolerancji oraz  szacunku do drugiego człowieka,  bez względu na jego narodowość. Pokazuje, że istnieje tak mała mniejszość etniczna jaką są Łemkowie.

Festiwal składa się z dwóch części: małopolskiej i podkarpackiej oraz dolnośląskiej i opolskiej. Jego uczestnicy odwiedzają z pokazami i koncertami wioski i miasta w Beskidzie Niskim i Sądeckim.

Wczoraj, 10 lipca  „Świat pod Kyczerą” zawitał do Krynicy-Zdroju. Tutaj święto śpiewu, tańca, muzyki rozpoczęło złożenie kwiatów pod pomnikiem Nikifora.

Na deptaku śpiewają, tańczą, grają i zaproszą przechodniów do zabawy artyści z Indii, Ukrainy, Włoch, Serbii, Litwy, Hiszpanii, Algierii oraz Polski.

Tegoroczna edycja rozpoczęła się 28 czerwca w Świdnicy, swój finał będzie miała 12 lipca w Gorlicach. Co dwa lata festiwal na jeden dzień przenosi się też do słowackiego Kurova, miejscowości, która graniczy z polską Muszynką.

Festiwal organizuje Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca „Kyczera" - organizacja młodzieży łemkowskiej z Legnicy i okolic. Zespół działa od 1991 roku, od kwietnia 1992 roku jako stowarzyszenie społeczno – kulturalne.

30 maja br. na Zamku Królewskim w Warszawie, dyrektor festiwalu Jerzy Starzyński odebrał z rąk wicepremiera i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego Nagrodę im. Oskara Kolberga za całokształt prowadzonej przez siebie działalności. 

(MK) fot. aut.  Dziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2019

Miesięcznik "Sądeczanin" luty 2020