Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 25 listopada. Imieniny: Elżbiety, Katarzyny, Klemensa
03/04/2020 - 15:30

Kwartalnik "Sądeczanin HISTORIA" o dworach, pałacach i zamkach Sądecczyzny

W najnowszym numerze kwartalnika „Sądeczanin-Historia” poświęcamy uwagę dawnym budowlom obronno-mieszkalnym ziemi sądeckiej. Jest to jedno z tych zagadnień, które prędzej czy później musiało stać się obiektem naszej uwagi - pisze redaktor tego numeru, dr Sławomir Wróblewski.

 
(...) Wszak Sądecczyzna obfituje w romantyczne zamkowe ruiny, tajemnicze grodziska i piękne dworki. Wiele z tych obiektów było w ostatnim czasie, jest obecnie bądź też będzie niebawem odrestaurowywane lub odbudowywane.

Bezpośrednim pretekstem do podjęcia przez nas akurat teraz „zamkowego” tematu była właśnie koncepcja odbudowy nowosądeckiego zamku królewskiego (starościńskiego). Śmiała wizja rekonstrukcji pojawiła się w zeszłym roku. Rozpaliła emocje, wzbudziła dyskusje. Naturalnie poruszamy ten temat na naszych łamach.

Ponadto piszemy o wielu innych grodach, zamkach i dworach naszego regionu. spoglądamy na ich historię – od czasów najdawniejszych, genezy (nieraz tonącej w mrokach tajemnic), aż po najnowsze dzieje, które nieraz są niemniej fascynujące niż odległa przeszłość. Piszemy o zamkach dobrze znanych, jak warownie w Rytrze, Rożnowie, Czorsztynie, Niedzicy, ale i o wielu nie tak sławnych historycznych obronnych siedzibach. Chwilami wykraczamy nieco poza obszar uznawany dziś za Sądecczyznę, na tereny związane z nią jednak historycznie – wyprawiamy się na Limanowszczyznę, a także w dół Dunajca, w okolice Tarnowa.

Zobacz też:kwietniowy miesięcznik "Sądeczanin": świadectwo czasu zarazy

Obok naszego stałego niezastąpionego grona autorskiego, udało nam się też zaprosić do współpracy kilku gości – specjalistów w swoich dziedzinach. Polecając naturalnie Państwu wszystkie artykuły, pozwolę sobie zwrócić szczególniejszą uwagę na dwóch spośród autorów, z których zgody na opublikowanie swoich tekstów szczególnie się cieszymy: doktora inż. architekta Jana Janczykowskiego – w latach 2008-2013 Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, który prezentuje swój cenny fachowy głos w sprawie konserwacji małopolskich zamków oraz doktora habilitowanego, archeologa, pracownika naukowego UJ Marcina Przybyłę – odkrywcę prehistorycznej osady w Maszkowicach, który pisze oczywiście o tymże swoim fenomenalnym odkryciu.

Jako że - jak wspomniałem - pewnym asumptem do poświęcenia tego numeru kwartalnika budownictwu obronnemu była idea rekonstrukcji zamku w Nowym Sączu, stał się on tematem dość szeroko omawianym; osobno swoje artykuły poświęcili nowosądeckiej warowni Grzegorz Olszewski i Jakub Bulzak, a krócej wspominają w swoich tekstach Jan Janczykowski, Sylwester Rękas oraz piszący te słowa Sławomir Wróblewski.(...)

UWAGA! Kwartalnik "Sądeczanin HISTORIA" jest dostępny wyłącznie w sprzedaży wysyłkowej. Wystarczy zrobić przelew na 12 złotych nasze konto (Numer konta: 10 1020 3453 0000 8402 0274 0355 ), a kwartalnik - niezależnie gdzie jesteście - trafi do Was pocztą. Prosimy o dodanie w opisie przelewu swego imienia, nazwiska i adresu pocztowego! Za pośrednictwem poczty, jak zwykle, egzemplarze kwartalnika zostaną wysłane również do naszych prenumeratorów. Macie już prenumeratę? To najpewniejszy sposób na regularne otrzymywanie każdego numeru kwartalnika, jak i miesięcznika.Dziękujemy za przesłanie błędu