Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
21/06/2022 - 10:15

Kwartalnik „Sądeczanin HISTORIA” na wystawie „Wykorzenieni/Ukorzenieni”

Wystawa w grybowskim Liceum Ogólnokształcącym została poświęcona społeczności Żydowskiej, podobnie jak najnowszy numer kwartalnika „Sądeczanin HISTORIA”. Dlatego podczas tego ważnego wydarzenia nie mogło zabraknąć naszego czasopisma.

Nie przegap: Porozmawiaj z redaktorami kwartalnika „Sądeczanin HISTORIA” w bibliotece

Wystawa „Wykorzenieni/Ukorzenieni” została otwarta 18 czerwca w Liceum Ogólnokształcącym im. A. Grottgera w Grybowie. Organizatorem tego wydarzenia jest Stowarzyszenie Saga Grybów.

Na wystawie można zobaczyć sztukę i pamiątki rodzinne Ocalałych z Zagłady grybowian z rodzin Lipczerów, Gottlobów czy Schermanów. „Wykorzenieni/Ukorzenieni” to także okazja, aby poznać historię społeczności żydowskiej Grybowa przed Zagładą oraz nielicznych Ocalałych.

Wśród pamiątek można zobaczyć fotografie z albumów, szuflad, fotografie przedmiotów rytualnych ocalonych od zniszczenia. Odwiedzający wystawę mogli wziąć ze sobą mini-katalogi z wystawy. Mieli również okazję, aby zakupić nowy numer kwartalnika „Sądeczanin HISTORIA”.

Nie może Cię ominąć: Tu kupicie najnowszy kwartalnik „Sądeczanin HISTORIA” poświęcony Żydom

Wśród artykułów opublikowanych w „Sądeczanin HISTORIA” znalazł się również materiał przygotowany przez Kamila Kmaka dotyczący grybowskiego getta.

- Zapraszamy do lektury tego i innych artykułów dotyczących żydowskich społeczności miejscowości regionu sądeckiego, które zebrane są w jednym numerze w związku z 80. rocznicą Aktion Reinhardt z 1942 roku, kiedy niemiecki okupant zgładził ponad 16 000 żydowskich sądeczan, grybowian, limanowian, kryniczan, łabowian, itd. – piszą członkowie Sagi Grybów.

W nowym, letnim numerze można również przeczytać o Żydach mieszkających w innych częściach naszego regionu. Więcej o zawartości najnowszego kwartalnika „Sądeczanin HISTORIA” przeczytasz tutaj: To historia o ludziach, którzy więcej zostawili po sobie niż mieli ([email protected], fot. Mateusz Książkiewicz - Facebook Saga Grybów)







Dziękujemy za przesłanie błędu