Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
16/03/2018 - 12:40

Kulturalne serce Krynicy bije już 40 lat (1)

Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju obchodzi w tym roku 40-lecie! Z tej okazji rozpoczynamy prezentację serii tekstów o tym krynickim fenomenie. Przedstawimy liczne wspomnienia, opowiemy o niezwykłych wydarzeniach i zjawiskach związanych z tą instytucją.

Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju
Przybliżymy też obecną jej działalność. Nie zabraknie także rozmów z tymi co tworzyli i tworzą oblicze Centrum Kultury. Od dziś, w każdy piątek, na internetowych łamach Sądeczanina, będziemy zamieszczali reportaże, wywiady, wypowiedzi. Cykl materiałów zostanie spięty wspólnym podtytułem: „40 odsłon Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju”.

Siedlisko

Budynek jest skromny i niepozorny. Położony przy ul. Piłsudskiego 19, drodze będącej wjazdem od strony Nowego Sącza do Krynicy, przyciąga uwagę swoją architekturą. Ta siedziba Centrum Kultury kryje w sobie m.in.: galerię, kino 3D, salę baletową, pracownię plastyczną i muzyczną, studio filmowe, a także biura. Budynek nazywany jest „Siedliskiem”, co związane jest przede wszystkim z nazwą baru, który dawniej działał w tych murach. Ale też „Siedlisko” to dobra nazwa dla miejsce, w którym swój dom znalazła kultura.

Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju

Gdy 1 kwietnia 1978 roku rozpoczynało działalność Centrum Kultury, które wówczas nosiło nazwę Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury, nikt nie sądził, że w ten oto sposób rodzi się jedna z najbardziej prężnych instytucji w Krynicy. Początki nie były łatwe. Stefan Sopata, pierwszy dyrektor ośrodka musiał się zmierzyć z licznymi trudnościami organizacyjnymi, kadrowymi i lokalowymi. Nowy Ośrodek Kultury otrzymał w „Siedlisku” jeden pokój.

Pozostałymi lokatorami w domu, wówczas przy ulicy Bieruta, byli m.in. Związek Bojowników o Wolność i Demokrację (ZBOWID), ZHP czy Urząd Stanu Cywilnego. Z biegiem czasu placówka zyskiwała coraz większą przestrzeń, aż przejęła cały budynek, który przeszedł remont kapitalny będący także adaptacją do jej potrzeb.

Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju

Dziś Centrum Kultury, samorządowa instytucja kierowana przez Wojciecha Króla, nazywana jest „kulturalnym sercem” lub nawet „szarą eminencją” uzdrowiska. Bo też prawie wszystko co się dzieje w Krynicy ma związek z tą placówką. Od imprez kulturalnych, po sportowe; od wielkich, międzynarodowych po te lokalne.  Wystarczy przypomnieć choćby, że Centrum Kultury jest organizatorem – co przyniosło mu ogólnopolski rozgłos - Festiwalu im. Jana Kiepury, który swoją 52. edycję będzie miał w tym roku.

Wśród wielu imprez Centrum Kultury warto wymienić organizowany od 18 lat Przegląd Artystyczny Dorobku Dzieci i Młodzieży, w którym w tym roku wzięło udział 370 artystów; koncerty plenerowe, w tym sylwestrowe na Deptaku. Centrum jest także współorganizatorem Ogólnopolskiego Przeglądu Orkiestr Ochotniczych Straży Pożarnych. Współpracuje również z  Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji, przy licznych imprezach sportowych, m.in.: kolarskiej „Niech się kręci”, Zimowej Olimpiadzie Młodzieży, Światowych Zimowych Igrzyskach Polonijnych.

Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju
Ponadto, w ramach Centrum Kultury działa kilka zespołów, w tym te najbardziej znane jak: mająca ponad 140-letnią tradycję Krynicka Orkiestra Zdrojowa im. Adama Wrońskiego i obchodzący w tym roku 30 lat działalności Zespół Tańca Artystycznego „Miniatury”. cdn.

Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz Fot. Andrzej Kotlarz







Dziękujemy za przesłanie błędu