Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 16 września. Imieniny: Jagienki, Kamili, Korneliusza
03/08/2021 - 12:30

Kto spoczywa na tym cmentarzu? Odpowiedź znajdziesz w najnowszym kwartalniku!

Jeśli wciąż nie kupiłeś najnowszego numeru kwartalnika "Sądeczanin HISTORIA" - najwyższa pora, aby to zrobić i nadrobić czytelnicze zaległości! Historyk Jakub Bulzak po raz kolejny udowadnia, jak wiele tajemnic skrywa Sądecczyzna. Jak to możliwe, że jest jednym z najintensywniej eksplorowanych badawczo regionów w kraju?

Na cmentarzu świętej Heleny w pobliżu zabytkowego kościoła spoczywa jezuita Stanisław Załęski, wybitny zakonnik, historyk i autor monumentalnej pracy związanej z obecnością i działalnością jezuitów w Polsce. Nieopodal niego w grobowcu leży Jan Preisner, autor dwutomowej monografii o kościele pw. Ducha Świętego. – Właśnie tym historykom poświęciłem tekst w najnowszym numerze kwartalnika ”Sądeczanin HISTORIA”. Ich wkład w poznanie historii Nowego Sącza jest nieoceniony – mówi redaktor naczelny Jakub Bulzak.

- Czasami w gronie historyków narzekamy, że jeszcze tyle wątków z naszej przeszłości nie zostało opracowanych, że wciąż spora jest liczba tak zwanych "białych plam”. Myślę, że jest to jednak idealne potwierdzenie prawdziwości porzekadła: apetyt rośnie w miarę jedzenia. Bo rzeczywiście, tematów do podjęcia i zbadania jest jeszcze mnóstwo, ale równocześnie Sądecczyzna jest jednym z najintensywniej eksplorowanych badawczo regionów w Polsce - dodaje historyk. 

Tym razem kwartalnik został poświęcony sądeckim historykom i regionalistom, dzięki którym przeszłość Sądecczyzny jest nam tak dobrze znana. W numerze znajdziecie też artykuł o zegarmistrzu Henryku Dobrzańskim, jak również informacje na temat księdza profesora Bolesława Kumora, patrona konkursu literackiego organizowanego przez Fundację Sądecką, przy wsparciu serwisu i miesięcznika "Sądeczanin".

KUP MIESIĘCZNIK, KUP KWARTALNIK - NAJWYGODNIEJ PRZEZ INTERNET!

Zachęcamy do historycznej lektury! (k.kos@sadeczanin.info, film: Daniel Szlag)Dziękujemy za przesłanie błędu

„Mecenas Czytelnictwa”