Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 26 maja. Imieniny: Eweliny, Jana, Pawła
02/02/2024 - 12:30

Książka o „C.k. Sądzie Powiatowym w Mszanie Dolnej”. Szykuje się jej promocja i spotkanie autorskie

„C.k. Sąd Powiatowy w Mszanie Dolnej w latach 1883-1914. Instytucja i Ludzie” to książka autorstwa Michała Wójcika, zgłoszona do XII konkursu literackiego o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora 2023. W głosowaniu czytelników „Sądeczanina” na „Książkę o Sądecczyźnie” zajęła drugie miejsce. Z autorem tej publikacji można będzie się spotkać 8 lutego w nowej siedzibie nowosądeckiego oddziału Archiwum Narodowego w Krakowie przy ul. 29 Listopada w Nowym Sączu.

Spotkanie autorskie połączone z promocją książki rozpocznie się o godz. 17.00, a poprowadzi je znany sądecki historyk dr Łukasz Połomski. Spotkaniu towarzyszyć będzie ekspozycja oryginalnych akt C.k Sądu Powiatowego w Mszanie Dolnej, znajdujących się w zbiorach nowosądeckiego Archiwum Narodowego w Krakowie.

Przy nowosądeckim oddziale Archiwum Narodowego jest duży parking.

Publikacja Michała Wójcika ukazała się drukiem w 2023 roku. Jej autor opisał funkcjonowanie C.k. Sądu Powiatowego w Mszanie Dolnej w latach 1883 – 1914. Monografia została wydana w 140. rocznicę powstania sądu w tej miejscowości. Jest pierwszym tomem galicyjskich dziejów miasta.

Książka o historii sądownictwa w Mszanie Dolnej w czasach galicyjskich, jest kompletną monografią dziejów sądu w Mszanie Dolnej od jego początków w poł. XIX w. z wykorzystaniem bardzo bogatej bazy źródłowej z Polski i z zagranicy oraz wykorzystaniem dostępnych wydawnictw poświęconych temu zagadnieniu. Książka ta jest też studium małego miasta galicyjskiego i jego rozwoju w dobie autonomii galicyjskiej. Decyzja o lokalizacji sądu w Mszanie Dolnej, była czynnikiem rozwojowym tego miasta, a pracownicy sądu byli miejscową elitą.

Mszana Dolna w tym czasie i dziś również jest częścią powiatu limanowskiego, a sam sąd podlegał C.k. Sądowi Obwodowemu w Nowym Sączu, więc jak najbardziej związany był z Sądecczyzną.

([email protected], fot. IM), © Materiał chroniony prawem autorskim.Dziękujemy za przesłanie błędu