Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 maja. Imieniny: Augustyna, Ingi, Jaromira
18/10/2016 - 09:10

Ks. Wojciech Bukowiec wybudował kościół na Ukrainie

W sobotę 15 października biskup tarnowski Andrzej Jeż konsekrował kościół Miłosierdzia Bożego w Morszynie, znanym uzdrowisku w obwodzie lwowskim na Ukrainie. Budowę świątyni prowadził ks. Wojciech Bukowiec, pochodzący ze Żmiącej, dekanat ujanowicki, który jest proboszczem w pobliskim Stryju.

„Ten kościół to jest dar Bożej Opatrzności i dar dobrych ludzi”– powiedział w homilii abp Mieczysław Mokrzycki. Wyjaśnił, że trzy lata temu zadecydowano, że nowa świątynia będzie wybudowana ku czci Miłosierdzia Bożego a jej konsekracji dokonano w Roku Miłosierdzia Bożego. Większość ofiarodawców pochodzi z diecezji tarnowskiej, którym złożył serdecznie podziękowanie.

Metropolita lwowski przypomniał w homilii, że za czasów reżimu komunistycznego kościół w Morszynie został zniszczony. Wspólnota wiernych Kościoła rzymskokatolickiego w tym miasteczku jest mała, jednak wielu wiernych stale przyjeżdża tam na leczenie z całej Ukrainy. Pięć lat temu w jednym ze sanatoriów uporządkowano kaplicę, jednak okazała się ona za mała.

Starania o zezwolenie i działkę pod budowę kościoła w Morszynie trwały prawie 20 lat. Abp Mokrzycki złożył podziękowanie rodzinie Hrycajów, która ofiarowała swoją prywatną działkę pod budowę świątyni.

„To olbrzymia radość, że mogłem konsekrować kościół pod wezwaniem Bożego Miłosierdzia tutaj w Morszynie, gdzie jest piękne uzdrowisko z wielkimi tradycjami, ale potrzeba była jeszcze tego wymiaru duchowego dla uzdrowiska, którą jest tajemnica Bożego Miłosierdzia. Jestem wdzięczny Trójjedynemu Bogu i wszystkim ludziom, którzy włączyli się w powstanie tej świątyni za to, że mogliśmy dzisiaj celebrować Eucharystię i sprawować tajemnicę Bożego Miłosierdzia w pięknym małym kościele, ale bardzo przytulnym, bardzo ciepłym” - powiedział KAI bp Andrzej Jeż.

Biskup tarnowski w trakcie pobytu na Ukrainie odwiedził 12. księży z diecezji tarnowskiej, którzy pracują w archidiecezji lwowskiej. „Mogłem z nimi modlić się, patrzyć na ich pracę, być razem z nimi. Jest to dla mnie bardzo ważne doświadczenie jako pasterza, ojca diecezji. Jestem im bardzo wdzięczny, że opuścili diecezję tarnowską i ruszyli w świat, tutaj na Ukrainę, aby głosić Ewangelię z Jego miłością do tego ludu, który potrzebuje dobrych pasterzy" - powiedział bp Jeż. Na Ukrainie od ponad 20 lat pracowało i pracuje ok. 50 kapłanów z diecezji tarnowskiej.

W uroczystości konsekracji kościoła w Morszynie uczestniczyło duchowieństwo obrządku łacińskiego z Ukrainy i Polski, kapłani obrządku wschodniego, a także wierni z wielu parafii archidiecezji lwowskiej.
źródło: IDKDziękujemy za przesłanie błędu