Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 20 października. Imieniny: Ireny, Kleopatry, Witalisa
19/11/2019 - 15:40

Krynickiej szkole muzycznej stuknęło 60 lat! Koncert jubileuszowy 22 listopada!

Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Krynicy-Zdroju, która jest filią nowosądeckiej PSM im. Fryderyka Chopina obchodzi 60-lecie swojego istnienia. Z tej okazji w Pijalni Głównej odbędzie się uroczysty koncert absolwentów i uczniów placówki. Do szkoły uczęszczała m.in.: Joanna Kulig, obecnie aktorka znana nie tylko w Europie!


Państwowa Szkołą Muzyczna w Krynicy rozpoczęła działalność w 1959 roku w willi „Szwarcówka”, przy ulicy Kraszewskiego (naprzeciw budynku Urzędu Miasta), Powstała dzięki zaangażowaniu ówczesnego Przewodniczącego Miejskiej Rady Narodowej Stefana Półchłopka i Dyrektora Liceum Ogólnokształcącego Antoniego Kociubińskiego.

Początki szkoły były bardzo trudne. Placówka nie posiadała budynku, ani stałej kadry nauczycieli. Pedagodzy dojeżdżali z Nowego Sącza i Krakowa. Zajęcia z rytmiki i umuzykalnienia początkowo odbywały się w Liceum Ogólnokształcącym przy ulicy Bieruta (obecnie Piłsudskiego) i w Szkole Podstawowej nr. 1, a nawet w mieszkaniach prywatnych. Placówka przetrwała dzięki temu, że było na nią zapotrzebowanie. Uczęszczanie do niej dodawało wtedy prestiżu.


W 1961 roku pracę w szkole rozpoczęła Rozalia Krystyna Jarząbek, pedagog z zamiłowania, nauczycielka rytmiki i umuzykalniania oraz gry na fortepianie. W latach 1972-79, kierowała filią. Obecnie, od wielu lat kierownikiem szkoły jest Mieczysław Smyda, wirtuoz skrzypiec i dyrygent Orkiestry Arte Symfonico. W 1968 roku władze miasta przyznały trzy pomieszczenia prywatnej willi„ Kosynier”, zlokalizowanej na Deptaku. Jej pierwsze piętro nadal zajmowali lokatorzy. 

Koncerty uczniów odbywały się w Pijalni Wód Mineralnych, sali balowej, w Klubie TPPR w Starym Domu Zdrojowym. Świadczyły o tym, że szkoła istnieje, kształci dzieci i młodzież. Kolejne pomieszczenie przyznano placówce w 1972 roku. W 1977 roku Urząd Miasta wykupił  „Kosyniera”, jednak dopiero kilka lat później przejął cały budynek.

Generalny remont budynek przeszedł w latach 1990 -1993,  w tym czasie dzierżawiono rozmaite pomieszczenia. We wrześniu 1993 roku uroczyście nadano sali kameralnej imię Jana Kiepury. Obecna była przy tym Anna Kaczyńska-Jabłońska, siostra Bogusława Kaczyńskiego.

Pierwszą absolwentką szkoły była w 1961 roku Marta Kociubińska, córka dyrektora LO Antoniego Kociubińskiego. W murach krynickiej szkoły naukę gry na fortepianie zaczynali m. in. Janusz Olejniczak, Barbara Karaśkiewicz, Mariola Cieniawa, Krzysztof Dziurbiel.

Do krynickiej PSM uczęszczały m. in. obecne aktorki: Joanna Kulig oraz Oksana Szyjan -Król. Wielu nauczycieli oraz członkowie Orkiestry Zdrojowej to też jej dawni uczniowie. Na początku istnienia w placówce uczniowie uczyli się grać na fortepianie, skrzypcach i akordeonie, obecnie grają też na klarnecie i gitarze.  W szkole odbywają się lekcje rytmiki i przedmioty teoretyczne takie,  jak: audycje muzyczne, kształcenie słuchu i umuzykalnianie.

Początek koncertu jubileuszowego, 22 listopada (piątek), w Pijalni Głównej o godz.  18.

(MK) fot. aut Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)