Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 27 października. Imieniny: Iwony, Noemi, Szymona
15/09/2021 - 16:00

Krynickie Studio Baletowe i Cracovia Danza - już w niedzielę w Pijalni Głównej

Krynica-Zdrój to miejsce, w którym tradycje baletowe kwitną od ponad trzydziestu lat. Pod koniec lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku zapoczątkował je wybitny tancerz Władysław Szlęk, dzisiaj zaś kontynuuje je jego wychowanka, a następnie współpracowniczka Małgorzta Malczak – obecnie dyrektorka Krynickiego Studia Baletowego im. W. Szlęka działającego przy pochodzącej z Nowego Sącza Fundacji Instytut Państwa i Prawa.

Działalność zespołu Małgorzaty Malczak znacznie wykracza poza Krynicę. W ubiegłym roku, mimo pandemii, jej podopieczne występowały m.in. na deskach Opery Krakowskiej i zdobywały laury na międzynarodowych konkursach w Sosnowcu czy Kołobrzegu.

Już w najbliższą niedzielę (19 września) o godzinie 17:00 zespół Krynickiego Studia Baletowego wystąpi w krynickiej Pijalni Głównej w spektaklu zespołu Baletu Dworskiego Cracovia Danza z Krakowa w przedstawieniu „Pierwsze baletu początki - W operalni Hetmanowej”.

Spektakl w inscenizacji Romany Agnel ukazuje powstanie pierwszych polskich szkół i zespołów baletowych i ujawnia tajniki ówczesnego kształcenia, zdradza stosowane wówczas metody oraz pokazuje mistrzostwo pedagogów. Poprzez prezentację oryginalnych choreografii baletu europejskiego z pierwszej połowy XVIII wieku (autorstwa francuskiego choreografa Louisa Pecourta) i odpowiedni dobór muzyki i tańców, pokazuje, jaki repertuar mógł być wykonywany wówczas w Polsce.

Balet Cracovia Danza, założony przez Romanę Agnel, tancerkę i choreografa, to jedyny w Polsce profesjonalny zespół tańców dawnych, specjalizujący się w tańcu barokowym. Choreografie komponowane w różnych stylach i technikach, często odtwarzane z dawnych traktatów, kunsztowne kostiumy, a także doskonała muzyka – oto charakterystyka spektakli Baletu.

Projekt narodził się pod koniec ubiegłego roku dzięki wcześniejszym kontaktom pomiędzy obydwoma instytucjami. Pomysł połączenia profesjonalnego zespołu z zaangażowanymi amatorami ma na celu zarówno podniesienie umiejętności oraz pobudzenie twórczej wyobraźni i ambicji dzieci i młodzieży zespołu z Krynicy jak i umożliwienie mieszkańcom miejscowości odległych od wielkich centrum kulturalnych kontaktu na żywo ze sztuką przez wielkie S. Występ dzieci i młodzieży z Krynickiego Studia Baletowego im. Władysława Szlęka poprzedziły warsztaty prowadzone przez tancerzy Baletu Cracovia Danza.

Całe przedsięwzięcie współfinansowane jest przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Kultura Dostępna. Organizatorzy składają też podziękowania panu Wiesławowi Pióro Prezesowi Uzdrowiska Krynica Żegiestów oraz pani Marcie Adamczyk dyrektorce marketingu tej firmy, bez których wsparcia i zaangażowania nie udało by się zorganizować koncertu.

Artykuł sponsorowanyDziękujemy za przesłanie błędu