Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 14 sierpnia. Imieniny: Alfreda, Maksymiliana, Selmy
12/07/2020 - 21:40

Krynica:korowód Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego przeszedł deptakiem

Symboliczny korowód XXIII Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego Świat przeszedł w niedzielę (12 lipca) deptakiem Krynicy-Zdroju. Tym razem nie było występów zaproszonych zespołów folklorystycznych na estradzie, które zastąpił telebim.

XXIII Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny „Świat pod Kyczerą” tym razem ze względu na panującą epidemię COVID-19 odbył się w wersji online. Chociaż okoliczności były nadzwyczajne i trudne, możliwość dotarcia do szerokiego grona odbiorców umożliwił Internet.

-Tegoroczny koncert galowy uczestników odbył się na zakończenie, w Krynicy-Zdroju-mówi Jerzy Starzyński, dyrektor festiwalu, którego organizatorem jest Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca „Kyczera”.-Transmisje koncertów przeplatały warsztaty, wykłady i animacje związane z łemkowskimi tradycjami.

Przez miasta przechodziły symboliczne korowody. Prezentacje koncertów odbywały się w formule jeden dzień, jeden kraj. Na estradach, w swoich krajach wystąpiły zespoły z Meksyku, Kolumbii, Peru, Algierii, Kenii, Indii, Nepalu, Gruzji, Turcji, Bułgarii, Guam, Irlandii, Słowacja, Serbii, Rumuni i Polski.

Organizatorzy rozstawili telebimy w miejscowościach, w których co roku odbywał się festiwal, w tym m.in:  w Krynicy-Zdroju, a także w kilku miejscowościach Beskidu Niskiego.

Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny Mniejszości Narodowych i Etnicznych „Świat pod Kyczerą” jest największym w Polsce i Europie świętem folkloru. To cykl kilkunastu koncertów zorganizowanych z inicjatywy Jerzego Starzyńskiego, dyrektora Łemkowskiego Zespołu Pieśni  Tańca „Kyczera” z Legnicy.

Festiwal prezentuje różnorodność kultur, uczy  jedności, tolerancji oraz  szacunku do drugiego człowieka,  bez względu na jego narodowość. Pokazuje, że istnieje tak mała mniejszość etniczna jaką są Łemkowie.

Festiwal składa się z dwóch części: małopolskiej oraz dolnośląskiej. Jego uczestnicy odwiedzają z pokazami i koncertami wioski oraz miasta w Beskidzie Niskim i Sądeckim.

(MK) fot. aut.

Krynica:korowód Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego przeszedł deptakiem
Symboliczny korowód przeszedł w niedzielę deptakiem Krynicy-Zdroju, XXIII Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego Świat pod Kyczerą. Tym razem nie było występów zaproszonych zespołów folklorystycznych na estradzie, które zastąpił telebim.


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)