Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 2 czerwca. Imieniny: Erazma, Marianny, Marzeny
27/02/2020 - 23:50

Krynica:Kamil i Aleksander Anioł, Bianka Szalaty-najlepszymi wirtuozami gitary

Bracia Kamil i Aleksander Anioł (ex aequo, I grupa) oraz Bianka Szalaty (II grupa) zostali laureatami pierwszej nagrody XX Międzynarodowego Konkursu Gitarowego im. Czesława Droździewicza w Krynicy-Zdroju. Najstarszy festiwal gitarowy w Polsce zakończył (27 lutego) koncert nagrodzonych, młodych wirtuozów tego instrumentu.

Czesław Droździewicz był pasjonatem gitary. Jego uczniowie stanowią dziś muzyczną elitę. - W czasach, gdy nie było wartościowych materiałów nutowych (lata 70. i 80. XX wieku) organizował wyjazdy na Węgry, na przykład na festiwal w Esztergom, gdzie zdobywał nuty i nagrania. -wspomina jego kolega z klasy Józef Witold Buszek, dyrektor PSM w Nowym Sączu

- Pamiętam płytę „Concierto de Aranjues” i jej odtwarzanie w szkole na Basztowej 23. Byliśmy w szoku. Pracując w słynnym KDK-u (Krakowski Dom Kultury-Pałac Pod Baranami) stworzył spotkania, a później konkurs gitarowy”. Te krakowskie konkursy cieszyły się wielkim powodzeniem. Z czasem zostały przeniesione do Krynicy.

Laureatami pierwszej nagrody XX Konkursu Gitarowego im. Czesława Droździewicza zostali bracia Aleksander i Kamil Anioł z Bielska-Białej (młodsza grupa wiekowa) i Bianka Szalaty (starsza grupa wiekowa). Zwycięzcy otrzymali gitary oraz nagrody pieniężne.

Aleksander i Kamil Anioł muzyczną edukację rozpoczynali w Ognisku Muzycznym przy PSM w Żywcu. Są uczniami Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Bielsku-Białej (klasa Marcina Szermańskiego). Od 2014 roku bracia tworzą duet gitarowy Angel Duo pod kierunkiem Marcina Szermańskiego.

Zdobyli wiele nagród na konkursach zespołów gitarowych i kameralnych, w tym I nagrodę w XVIII Dolnośląskim Konkursie Gitarowym "Gitariada" w Kłodzku (2016),  I Międzynarodowym Konkursie Gitarowym w Bale-Valle w Chorwacji (2016) oraz XIV Międzynarodowym Konkursie Gitarowym "Enrico Mercatali" w Gorycji we Włoszech (2017).

Bianka Szalaty urodziła się we Wrocławiu (1994 r), jest absolwentką koszalińskiego Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Grażyny Bacewicz w klasie gitary Zbigniewa Dubielli. Ukończyła studia w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu ( klasa gitary klasycznej Łukasza Kuropaczewskiego).  

Swoje umiejętności doskonaliła w Duńskiej Królewskiej Akademii Muzycznej w Kopenhadze Jest studentką prof. Tomasza Zawieruchy w Folkwang Universität der Künste w Essen. Jest laureatką międzynarodowych konkursów m.in. w Japonii, Polsce, Belgii, Grecji, Włoszech, Litwie, Czechach, Słowacji i Niemczech. 

Koncertowała w całej Europie, w tym z Athens Youth Orchestra w Uniwersytecie Ateńskim, w muzeum Megaron Gyzi na Santorini, podczas Międzynarodowego Festiwalu Gitarowego w Rust (Austria), w Philippos Nakas Hall w Atenach i w Auditorio C. Pisacane w Sapri (Włochy). W 2012 roku nagrała pierwszą solową płytę „Gitara-moja miłość”.

Bianka Szalaty współpracuje z mezzosopranistką Eweliną Koniec, tworząc Meninas Duo. Zespół wykonuje autorskie opracowania muzyki hiszpańskiej, polskiej, angielskiej i amerykańskiej. Duet występował na licznych festiwalach, w tym 5th new Copenhagen Guitar Festival, 16th International Guitar Festival w Aarhus, Festiwalu Akademia Gitary 2017, Polish Culture Fest 2017 w Kopenhadze.

(MK) fot. aut.

Krynica: Kamil i Aleksander Anioł, Bianka Szalaty-najlepszymi wirtuozami gitary
Bracia Kamil i Aleksander Anioł (ex aequo, I grupa) oraz Bianka Szalaty (II grupa) zostali laureatami pierwszej nagrody XX Międzynarodowego Konkursu Gitarowego im. Czesława Droździewicza w Krynicy-Zdroju. Najstarszy festiwal gitarowy w Polsce zakończył (27 lutego) koncert młodych wirtuozów tego instrumentu.


Dziękujemy za przesłanie błędu