Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 3 marca. Imieniny: Kingi, Maryna, Tycjana
27/05/2023 - 20:30

Krynica: Życie Romów w taborze. Jakie było? Obejrzyj tę wystawę

Muzeum Nikifora w Krynicy zaprasza na wystawę "Jadą wozy kolorowe". Tabor w pamięci i twórczości artystycznej Romów", złożoną z eksponatów zbieranych przez etnografa Pawła Lechowskiego. Wernisaż kolekcji malarstwa i rysunku odbył się w piątek, 26 maja.

Muzeum Nikifora w Krynicy - Zdroju zaprasza na wystawę "Jadą wozy kolorowe". Tabor w pamięci i twórczości artystycznej Romów", złożoną z eksponatów zbieranych przez Pawła Lechowskiego. Wernisaż kolekcji malarstwa i rysunku odbył się w piątek, 26 maja. Dzięki niej poznamy Romów z taborów i tych, którzy wędrowanie znają z opowiadań starszego pokolenia. 

- Na wystawie znajduje się 49 prac z kolekcji Pawła Lechowskiego. To tylko niewielka część tego, co zawiera cały jego zbiór. - mówił kuratorem wystawy jest Zbigniew Wolanin.

- Życie w taborze kojarzy się z czymś wesołym, beztroską, wolnością, tańcami, muzyką. Ale czy naprawdę zawsze takie było? Chyba nie, na to pytanie odpowie wystawa. 

Paweł Lechowski jest etnologiem i cyganologiem. Od lat sześćdziesiątych XX wieku gromadzi artefakty mniejszości romskiej pochodzące z Polski oraz innych krajów Europy, głównie Rumunii, Bułgarii, Słowacji i Ukrainy.

Kolekcja stanowi jego pasję życia i zawiera kilka tysięcy fotografii i filmów, stare ryciny, obrazy, stroje oraz przedmioty, związane ze sztuką, profesjami oraz codziennym życiem Romów.

Ekspozycję "Jadą wozy kolorowe. Tabor w pamięci i twórczości artystycznej Romów" w Muzeum Nikifora można zwiedzać do 27 sierpnia 2023 r.  (MK) fot. (MK)Dziękujemy za przesłanie błędu