Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 25 stycznia. Imieniny: Miłosza, Pawła, Tatiany
27/12/2020 - 23:40

Krynica: w świątyni pod wezwaniem św.Włodzimierza rozbrzmiały śpiewy cerkiewne

W cerkwi prawosławnej p.w. św. Włodzimierza Wielkiego w Krynicy 27 grudnia rozbrzmiały śpiewy cerkiewne. W ramach IX Festiwalu Chórów Cerkiewnych, który transmitowany był online, wystąpiły cztery chóry, trzy mieszane i jeden męski. W ich wykonaniu oprócz form liturgicznych, usłyszeliśmy kolędy.

Czytaj też: Krynickie baletnice w koncercie z Mikołajem, czarowały tańcem i wdziękiem

Tegoroczny, IX Festiwal Chórów Cerkiewnych z powodu pandemii nie odbył się w wakacje, ale w okresie poprzedzającym prawosławne święta Bożego Narodzenia. W programie festiwalu, oprócz form liturgicznych, znalazły się więc również kolędy. 

- Ideą Festiwalu Chórów Cerkiewnych jest promowanie bogactwa, a także różnorodności muzyki cerkiewnej. Muzyka cerkiewna nazwę bierze od śpiewu cerkiewnego, który w historii się rozwijał, od jedno, dwu aż po wielogłosowe utwory, komponowane również przez światowej sławy kompozytorów.-wyjaśnia ks. Piotr Pupczyk, proboszcz parafii prawosławnej pw. św. Włodzimierza. 

Na festiwal zapraszamy cztery chóry, aby pokazać różnorodność tego śpiewu i bogatą formę przekazywanej treści dogmatycznej. Cerkiew prawosławna do dziś nie używa instrumentów. Chociaż pięknie oddają one muzykę, to jednak nie potrafią wypowiadać słów. A tylko wtedy śpiew cerkiewny ma głębię, kiedy razem z muzyką przekazywane są treści dogmatyczne. Najpiękniejszym instrumentem jest głos ludzki.

IX Festiwal Chórów Cerkiewnych otworzył Chór Parafii Prawosławnej św. Włodzimierza, który działa od 1981 roku, a jego założycielem jest Piotr Trochanowski.  Wystąpiły też: Męski Kameralny Zespół Wokalny "Pathos" (Białystok), Chór "Zoria" (Uście Gorlickie) oraz Zespół Wokalny "Myrraest" (Wrocław). (MK) fot. aut. 

Krynica: w świątyni prawosławnej św.Włodzimierza rozbrzmiały śpiewy cerkiewne
W parafii prawosławnej p.w. św. Włodzimierza Wielkiego w Krynicy rozbrzmiały śpiewy cerkiewne. W ramach IX Festiwalu Chórów Cerkiewnych, transmitowanego online wystąpiły cztery chóry, mieszane i męski. Oprócz form liturgicznych, usłyszeliśmy kolędy.


Dziękujemy za przesłanie błędu