Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 13 sierpnia. Imieniny: Elwiry, Hipolita, Radosławy
27/04/2018 - 08:25

Krynica. Uzdrowisko świętuje 225 lecie powstania pierwszych zdrojów. Zaprasza na Majówkę!

Uzdrowisko Krynica – Żegiestów zaprasza na Wielką Majówkę (4 i 5 maja) z okazji obchodów 225-lecia powstania pierwszych krynickich zdrojów. W ramach jubileuszu nie zabraknie licznych koncertów, w tym tak lubianego przez publiczność cyklu „Uśmiechnij się z Kiepurą” , znanego z Festiwalu im. Jana Kiepury.

fot. Pijalnia Wód Mineralnych, Słotwinka - najstarszy zachowany budynek w Krynicy, pochodzi z 1806 roku.

W 1873 roku  Baltazar Haquet, profesor Uniwersytetu Lwowskiego  zbadał i pozytywnie ocenił  lecznicze działanie krynickich wód mineralnych.  Dziesięć lat później, czyli dokładnie 225 lat temu  Franciszek Stix von Saunbergen, austriacki komisarz rządowy z  Nowego Sącza zakupił  tutejszą ziemię,  wraz  ze źródłem, aby założyć uzdrowisko. Dzięki tej decyzji powstały pierwsze domy zdrojowe.  Rozkwit  Krynicy  nastąpił w II połowie XIX wieku, dzięki działalności w tym okresie m.in.: prof. Józefa Dietla i hydroterapeuty Henryka Ebersa, dyrektora CK Zakładu Hydropatycznego, inicjatora budowy jednej z altan pijalni wód. U schyłku  tego  stulecia uzdrowisko  rocznie odwiedziło już sześć tysięcy kuracjuszy.

fot. Pijalnia Wód Mineralnych Jana

W programie obchodów 225.lecia  założenia pierwszych krynickich zdrojów znajdą się liczne koncerty.  Pierwszego dnia, w piątek  (4 maja)  na estradzie Pijalni Głównej wystąpią: Eva Novel Levi, Tomasz Jarosz, Lachersi, O.P.I.U. M wraz z Violą Marcinkiewicz, a także Redford. Nie zabraknie też Krynickiej  Orkiestry Zdrojowej im. Adama Wrońskiego  pod batutą Mieczysława Smydy.  Artyści wykonają przeboje muzyki rockowej, pop – w orkiestrowych aranżacjach. Natomiast w sobotę (5 maja) publiczność wysłucha koncertu Mateusza Ziółko. Początek tych kulturalnych wydarzeń o godz. 20.

fot. arch. cykl "Uśmiechnij się z Kiepurą",

Wcześniej, o godz. 16 na krynickim Deptaku pojawi się lubiany przez publiczność cykl "Uśmiechnij się z Kiepurą",  czyli najpiękniejsze arie, piosenki i  anegdoty z życia sławnego na cały świat  tenora i jego żony, Marty Eggerth.  W ciągu dwóch dni na scenie wystąpią również zespoły: muzyczne - Orły” i taneczne -  „Miniatury”, baletowa wizytówka Krynicy, a także „Duże Pogranicze” (taneczno – muzyczna grupa),  „Butterfly Crew”, „Funky Dolls” oraz „Fruciaki”

(MaK) fot. aut.Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)