Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 23 kwietnia. Imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha
21/05/2014 - 14:01

Krynica: Procesja, odsłonięcie tablicy i koncert

Tradycyjnie, w ostatnią niedzielę maja (25 V), spod kościoła zdrojowego wyruszy uroczysta procesja do figury Matki Bożej Królowej Krynickich Zdrojów na Górze Parkowej. Poprowadzi ją ks. bp Andrzej Jeż.
Procesja odbywa się każdego roku w ostatnią niedzielę maja na pamiątkę uratowania Krynicy przed straszną epidemią cholery w 1873 roku. Jest także dziękczynieniem za obronę miasta i jej mieszkańców w czasie II wojny światowej. Msza Święta odprawiana przy figurze Matki Bożej na Górze Parkowej to hołd dla Tej, która ochrania „płaszczem swej opieki” jej mieszkańców oraz wszystkich gości i kuracjuszy.
Uroczystej procesji, która wyruszy o godz. 17 i Eucharystii w Leśnym Sanktuarium na Górze Parkowej przewodniczył będzie w tym roku ks. bp Andrzej Jeż. W programie uroczystości przewidziano także odsłonięcie tablicy poświęconej historii szlaków papieskich oraz koncert Małgorzaty Walewskiej i Roberta Grudnia (godz. 20.)
***
Leśne Sanktuarium Królowej Krynickich Zdrojów owiane jest piękną legendą. Miejscowa pasterka ratując życie ukochanego rycerza, za wskazaniem Matki Bożej obmywa jego rany wodą ze źródełka, przywracając mu życie i zdrowie. Od tej pory zaczyna się szerzyć sława krynickich zdrojów i cześć dla Najświętszej Panienki. Do Jej figury w leśnym zakątku przybywają ludzie, szukając pomocy. Legenda głosi, że zaniepokojony rosnącym kultem Maryi diabeł postanowił zniszczyć cudowny zdrój i przywalić go skałą. Za sprawą Najświętszej Panienki, stracił siły i upuścił kamień, przelatując nad Jaworzyną Krynicką, a który do dziś można oglądać na stoku góry. Źródełko bije nadal i cieszy się popularnością mieszkańców i kuracjuszy, a czuwa nad nim w leśnej ciszy patronka i Królowa Krynickich Zdrojów.
Figurę Matki Bożej zaprojektował Artur Grottger, mistrz pędzla i ołówka. Zauroczony pięknem tego miejsca oraz poetycką legendą o cudownej wodzie, posiadającej moc uzdrawiania za przyczyną Maryi, zapragnął by ponad jej zdrojem Ona sama stanęła w figurze i Swą opieką i płaszczem otulała Krynicę. Alabastrową statuę ustawiono w 1865 roku na wzgórzu parkowym w miejscu wybranym przez artystę. Trzeba tu wspomnieć, że powstała ona dzięki hojności mieszkańców, kuracjuszy, a także fundacji hrabiny Seweryny Badeni. Jej poświęcenia dokonał, ks. Ludwik Łętowski, przebywający w Krynicy na kuracji.

(KB)
fot. BK






Dziękujemy za przesłanie błędu