Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 25 maja. Imieniny: Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny
10/10/2018 - 13:00

Krynica pamięta o 40. rocznicy pontyfikatu św. Jana Pawła II

„Cały Twój” to koncert, którego wierni wysłuchali w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Krynicy-Zdroju, w 40. rocznicę pontyfikatu św. Jana Pawła II, przypadającą 16 października. Dwa dni wcześniej, po raz osiemnasty obchodzony będzie Dzień Papieski.


Koncert "Cały Twój" zadedykowany został Ojcu Świętemu  z okazji 40. rocznicy wyboru na biskupa Rzymu. Wydarzenie  zgromadziło wiernych, którzy szczelnie wypełnili wnętrze świątyni pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

Wystąpili Elżbieta Gawor i jej chór Ziarnko, a poza tym polsko-słowacka folk kapela :Góralska Hora oraz ulubieńcy publiczności: Marta Wilk i Jakub Oczkowski. Narracja Łukasz Lech, nie zabrakło wzruszenia i papieskiego humoru.

16 października 1978 roku na zwołanym po śmierci Jana Pawła I drugim konklawe, kardynał Karol Wojtyła został wybrany na papieża. Kandydaturę Polaka poparło 103 kardynałów.  Wynik wyboru ogłoszono w Watykanie kwadrans przed godziną dziewiętnastą.

Od ponad 450 latach biskupem Rzymu został kardynał, który nie był Włochem.  Jeden z najmłodszych na stolicy Piotrowej Papież, gdyż miał 58 lat, przybrał imię Jana Pawła II.  Formalna inauguracja pontyfikatu nastąpiła 22 października, na placu Świętego Piotra w Rzymie.

Św. Jan Paweł II niewątpliwie zapisał się w historii jako jedna z najbardziej znaczących postaci XX wieku. Jest autorytetem dla milionów chrześcijan, ludzi innych wyznań i niewierzących. Rozpoczął wielką reformę Kościoła, dyskusję o nowej ewangelizacji i ekumenizmie.

Zrewolucjonizował kontakt z ludźmi. Odbywał liczne pielgrzymki do krajów chrześcijańskich, ale i takich, w których katolicy stanowią nieliczny odsetek ludności. Zainicjował Światowe Dni Młodzieży.

Ojciec Święty zmarł 2 kwietnia 2005 roku w Watykanie, dziewięć lat później został ogłoszony świętym. W najbliższą niedzielę, 14 października po raz osiemnasty w całej Polsce oraz w  środowiskach polonijnych na całym świecie wierni przeżywać będą Dzień Papieski, tym razem pod hasłem „Promieniowanie Ojcostwa”

(MKA) fot. aut.

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcji


Masz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!


Dziękujemy za przesłanie błędu


Majowy miesięcznik "Sądeczanin" już w kioskach