Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 24 stycznia. Imieniny: Felicji, Roberta, Sławy
30/05/2020 - 22:55

Krynica: Muzeum Nikifora otwiera ponownie drzwi dla zwiedzających

Po trzymiesięcznej przerwie drzwi dla zwiedzających otwiera Muzeum Nikifora w Krynicy. Ta kulturalna placówka przeszła gruntową modernizację, która zakończyła się tuż przed wybuchem epidemii. Niewiele osób zdążyło więc dotąd zapoznać się z ekspozycjami stałą i czasową, zaprezentowanymi w nowoczesnej oprawie wystawienniczej.

Muzeum Nikifora, będące filią Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, ulokowane jest w zabytkowej, drewnianej willi Romanówka przy Bulwarach Dietla. Wcześniej znajdowało się przy ul. Piłsudskiego, ale rozebrano je i po remoncie konserwatorskim (1992-1994) odtworzono na nowym miejscu.

Czytaj też:  Krynica:muzeum z kolekcją dzieł Nikifora, łemkowskiego malarza oficjalnie otwarte

Gruntowną modernizację ta kulturalna placówka przeszła w 2019 roku. Remont został zakończony w styczniu br., a oficjalne otwarcie nastąpiło 21 lutego. Z powodu pandemii muzeum wkrótce zamknięto, dlatego niewiele osób miało okazję dotąd obejrzeć nową oprawę ekspozycji. 

Poprawiona jest estetyka wnętrza, zainstalowane zostało energooszczędne oświetlenie. Przysłonięto okna służą uchronieniu malarstwa Nikifora przed działaniem promieni słonecznych. Nową oprawę otrzymały fotografie.

Pojawiły się czytelne, estetyczne plansze informacyjne w języku polskim i angielskim oraz monitory z oprogramowaniem umożliwiającym przeglądanie dodatkowych materiałów związanych z życiem i twórczością Nikifora. 

Obecnie na wystawie czasowej eksponowane są najsłynniejsze dzieła artysty, takie jak „Autoportret potrójny”, „Uzdrowienie chorej” czy „Modlitewnik”.

Muzeum Nikifora otwarte jest w dniach wtorek-sobota, godz. 10-13, 14-17, niedziela, 10-15. Wstęp w niedzielę jest bezpłatny. 

(MK) fot. ilustracyjne autDziękujemy za przesłanie błędu