Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 23 czerwca. Imieniny: Albina, Wandy, Zenona
03/07/2020 - 21:40

Krynica: ks. prałat Bogusław Skotarek kończy posługę w Parafii Zdrojowej

Ks. prałat Bogusław Skotarek, proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Krynicy-Zdroju, po 18 latach kończy swą posługę. W sierpniu formalnie obejmie parafię Najświętszego Serca Pana Jezusa w Tarnowie.

Ks. prałat Bogusław Skotarek w 2019 roku obchodził 35-lecie święceń kapłańskich, które otrzymał 27 maja 1984 roku. Proboszczem Parafii Zdrojowej w Krynicy został 1 stycznia 2002 roku. Wcześniej był proboszczem w Siemachowie (1999-2001).

Ksiądz Bogusław Skotarek to znana postać w uzdrowisku, nie tylko dlatego, że jest proboszczem Parafii Zdrojowej, dziekanem dekanatu. Oprócz działalności związanej z życiem duszpasterskim i gospodarczym parafii, podejmuje i realizuje rozmaite inicjatywy społeczne.

Jest też kreatorem życia kulturalnego w uzdrowisku. Na szczególną uwagę zasługuje festiwal pod nazwą „Krynickie Spotkania z Kulturą Chrześcijańską”. Liczne koncerty przyciągały gości z całej Polski i zagranicy.

W wydarzeniu, którego dyr. artystycznym jest Robert Grudzień uczestniczyło wielu znanych artystów z  Krzysztofem Kolbergerem, Anną Romantowską, Anną Seniuk, Aleksandrem Ładyszem, Jerzym Zelnikiem, Małgorzatą Walewską, Mietkiem Szcześniakiem, Andrzejem i Mają Sikorowskimi, a także zespołem Pectus na czele.

Muzycy tego ostatniego zespołu, bracia Szczepanikowie: Tomasz, Maciej oraz bliźniacy Marek i Mateusz znają ks. Bogusława Skotarka  od dwudziestu lat.

- Z księdzem Bogusławem znamy się od dawna, u niego gdy jeszcze nie byliśmy znani, nagrywaliśmy pierwszą płytę.

Ks. Bogusław Skotarek wszechstronny sportowiec, kolarz, piłkarz i tenisista, jest też pomysłodawcą i organizatorem Turnieju Tenisa Ziemnego Księży w Krynicy.

W ubiegłym roku zajął drugie miejsce podczas Mistrzostw Świata Księży, które odbyły się w USA, w Lincoln w stanie Nebrasca. Uczestniczyło w nich 45 księży z 9 krajów świata, w tym 18 z Polski.

W 2009 roku w dowód uznania za wielkie zaangażowanie w pracę duszpasterską, biskup dr Wiktor Skworc nadał księdzu Bogusławowi Skotarkowi tytuł Prałata Kapituły Sądeckiej.

Uhonorowany został też odznaką „Zasłużony dla Ziemi Sądeckiej” uchwałą przez Radę Powiatu Nowosądeckiego z dnia 10 czerwca 2011 roku. Tego też roku Urząd Miasta Krynica-Zdrój zgłosił jego kandydaturę do tytułu Sądeczanina 2011. 

16 czerwca biskup tarnowski Andrzej Jeż ogłosił i wręczył nominacje nowym proboszczom diecezji tarnowskiej. W Tarnowie parafią Najświętszego Serca Pana Jezusa pokieruje ksiądz Bogusław Skotarek.

Parafii Wniebowzięcia NMP w Krynicy przewodzić będzie ksiądz Andrzej Liszka, natomiast parafię Najświętszego Serca Pana Jezusa obejmie ksiądz Andrzej Augustyn. Nowi proboszczowie rozpoczną swoją pracę w wyznaczonych im wspólnotach w sierpniu.

(MK) fot. aut. archiwumDziękujemy za przesłanie błędu