Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 2 marca. Imieniny: Halszki, Heleny, Karola
11/08/2018 - 15:20

Krynica: Inż. Leon Nowotarski spogląda na uzdrowisko z pomnika

Krynica wzbogaca się o popiersie inż. Leona Nowotarskiego, usytuowane na postumencie, które upamiętnia postać jednego z współtwórców świetności uzdrowiska. Uroczyste odsłonięcie pomnika na Deptaku nastąpiło (11 sierpnia) w obecności władz miasta i powiatu, posłów, działaczy związkowych, służb mundurowych i młodzieży, w tym KTH Krynica. Pomnik poświęcili ks. proboszcz parafii zdrojowej Bogusław Skotarek i ks. proboszcz parafii greko-katolickiej Jan Pipka.

Krynica ma wielu bohaterów, którym w różny sposób oddajemy cześć. Dzięki nim w okresie międzywojennym Krynica odzyskiwała swą świetność.  Wśród nich znajdował się inż. Leon Nowotarski, który wraz ze swoimi współpracownikami przemierzał ulice uzdrowiska strefy A ,gdzie wskazywał co należy poprawić czy zmienić. – zauważa Dariusz Reśko, burmistrz uzdrowiska- "Inżynierowi Nowotarskiemu oddajemy hołd tym pomnikiem, chociaż już wcześniej mieszkańcy miasta uczcili go pamięć nazywając ulicę jego nazwiskiem. Kolejne pokolenia będą odwiedzały to miejsce, a on będzie patrzył z postumentu na nasze piękne tereny uzdrowiskowe".

Leon Nowotarski urodził się w Żywcu.  W latach 1918 – 1939 i  tuż II wojnie światowej  był dyrektorem Państwowego Zakładu Zdrojowego.  Dzięki jego staraniom uregulowano Kryniczankę, wybudowano wodociągi, a także Nowe Łazienki Mineralne, stadion, skocznię narciarską,  tor saneczkowy oraz sanatoria, "Lwigród " i "Nowy Dom Zdrojowy. Zagospodarowano też Park Zdrojowy na Górze Parkowej. Prowadzono nowe odwierty wód mineralnych. Lata 20. i 30. XX wieku to „Epoka Nowotarskiego”. Współtwórca świetności uzdrowiska nad Kryniczanką zmarł w 1957 roku.

Koszt popiersia i postumentu wyniósł 14 tyś. złotych.

(MKA). fot. aut.

Krynica: Inż. Leon Nowotarski spogląda na uzdrowisko z pomnika
Inż. Leon Nowotarski spogląda z pomnika na uzdrowisko...


Dziękujemy za przesłanie błędu