Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
22/03/2019 - 12:25

Krynica: co ks. Jan Pipka opowiadał o ikonach i ich wyjątkowości

O wyjątkowości i technice pisania ikon opowiadał miłośnikom sztuki ks. Jan Pipka, proboszcz parafii grekokatolickiej p.w. świętych apostołów Piotra i Pawła w Krynicy-Zdroju. Duchowny był nominowany do nagrody Sądeczanina Roku 2018.


Spotkanie z ikoną odbyło się w zabytkowej willi Moja. Dom został zbudowany w okresie międzywojennym XX wieku. Należał do lekarza ginekologa, dr. Mieczysława Dukieta  zasłużonego  żołnierza, oddanego krynickiemu uzdrowisku.

W  latach 80-tych XX wieku  willa została zakupiona  przez parafię grekokatolicką, od tej pory służy jako plebania. 2 czerwca 2013 roku, z inicjatywy  ks. Jana Pipki, od 20 lat mieszkającego w Krynicy, powstała tu galeria współczesnej ikony.

- "Dawna poczekalnia ginekologiczna stała się galerią ikon, przez te drzwi wchodziło się do gabinetu doktora". – wyjaśnia ks. Jan Pipka. - "Znajdują się tu prace uczestników warsztatów ikonopisarstwa, odbywających się w Nowicy.  Panująca tam atmosfera wyciszenia, modlitwy i kontemplacji sprawia, że ikony te są bogate w przekaz duchowy".

Plenery malarskie dla artystów zrzeszonych wokół współczesnych ośrodków ikonopisania w Polsce, na Ukrainie, Białorusi i Słowacji organizuje Stowarzyszenie Przyjaciół Nowicy. Przyświeca im cel odnowienia ikony jako obrazu liturgicznego, ważnego elementu  tradycji Kościoła.


Jednym ze współorganizatorów warsztatów jest krynickie Bractwo Młodzieży Greckokatolickiej Sarepta, którym kieruje ksiądz Jan Pipka. Tematami wrześniowych warsztatów w Nowicy były w ostatnich latach „Zycie i śmierć”, „Apokalipsa”. W tym roku  będą to „Psalmy”.

Ikona,  aby mogła być prawdziwa, musi zostać napisana przez osobę odpowiednio do tego przygotowaną duchowo. - Malowaniu towarzyszy  odpowiednia modlitwa. Technika, w której powstaje ikona nazywa się temperą jajową. – tłumaczy ks. Jan Pipka.

Aby namalować w ten sposób ikonę potrzebne są suche, sproszkowane pigmenty, żółtko, woda, pędzle, pojemniczki do mieszania farb, paleta. Ks. Jan Pipka nawiązał współpracę z krynickim Uniwersytetem Trzeciego  Wieku. Kilka razy w tygodniu panie z UTW w willi „Moja” będą dyżurować  i czekać na gości.

MK fot aut.







Dziękujemy za przesłanie błędu