Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 27 listopada. Imieniny: Franciszka, Kseni, Maksymiliana
14/05/2019 - 12:10

Królowa Krynickich Zdrojów uznana za patronkę uzdrowiska

Matka Boża Łaskawa ogłoszona została przez władze Kościoła za patronkę krynickiego uzdrowiska. Oficjalna uroczystość przekazania tej dobrej wiadomości odbędzie się w niedzielę, 26 maja w Leśnym Sanktuarium na Górze Parkowej. Religijnemu wydarzeniu towarzyszyć będzie procesja i koncert znakomitych artystów polskiej sceny muzycznej.

W watykańskiej kongregacji do spraw Kultu Bożego i dyscypliny sakramentów, zakończyła się procedura ustanowienia Matki Boskiej Łaskawej patronką krynickiego uzdrowiska.

To wspaniała wiadomość dla mieszkańców, turystów i kuracjuszy, którzy licznie pielgrzymują do Leśnego Sanktuarium, usytuowanego na stoku Góry Parkowej.

Legenda głosi, że rycerz z muszyńskiego zamku pokochał piękną pasterkę.  Wezwany przez króla pospieszył bronić Ojczyzny przed Tatarami..

Lata płynęły, a rycerz nie wracał.  Pasterka ślubując swe życie Pannie Najświętszej, osiadła w pustelniczej, chacie leśnej. Zatopiona w modlitwie, pewnej nocy usłyszała jakiś głos wzywający ratunku. To był powracający z wojny rycerz.

W lesie dopadł go dziki zwierz i strasznie poranił. Pasterka, pada na kolana i zawoła z ufnością: "Matko Najświętsza ratuj! go". Z niebios zstąpiła Matka Boża, która wskazując uzdrawiający zdrój mówi :”Umyj ta wodą rany rycerza, a żyć będzie".

I odtąd zaczęła się szerzyć sława cudownego krynickiego zdroju, a także cześć dla Najświętszej Panienki -Uzdrowienia Chorych.

W niedzielę 26 maja, spod Kościoła Zdrojowego o godz. 17. wyruszy uroczysta procesja do Leśnego Sanktuarium, gdzie przy figurze Matki Bożej Łaskawej.

Po tym zgromadzeni wysłuchają koncertu „Królowej Krynickich Zdrojów” z udziałem wybitnych artystów: Anny Sokołowskiej-Alabrudzińskiej, Olgi Bończyk, Rafała Brzozowskiego, Anny Bystroń-Jajkiewicz, Jakuba Oczkowskiego, Marcina Jajkiewicza, Bogdana Kierejszy (skrzypce), Joanny Nawrot. Wokalistom towarzyszyć będzie Orkiestra Arte Simfiniko pod batutą Mieczysława Smydy i Chór Vocal Masters kierowany przez Patrycję Kawęcką. Prowadzenie Łukasz Lech i Olimpia Górska.

Na uroczystości zaprasza ks. Bogusław Skotarek, proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Krynicy-Zdroju.

Patronat medialny: Sądeczanin

(MK) fot. arch. aut.Dziękujemy za przesłanie błędu