Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 23 stycznia. Imieniny: Fernandy, Jana, Rajmundy
22/02/2020 - 11:55

Korzenna: młodzież chce mieć wpływ na losy gminy. Szykują się zmiany

Czy można lepiej nauczyć nastolatków partycypacji w lokalnym życiu społecznym niż przez oddanie im wpływu na losy gminy?

Młodzieżową Radę Gminy tworzą młodzi ludzie, którzy chcą działać na rzecz swojego regionu. Rówieśnicy wybierają swoich przedstawicieli w demokratycznych wyborach, które w gminie Korzenna odbędą się 20 marca. Kandydatów, którzy będą reprezentować poszczególne sołectwa, można zgłaszać do 13 marca do godziny 12.

Pełniąc funkcję członków ugrupowania młodzi ludzie biorą odpowiedzialność za swoje środowisko lokalne, uczą się samodzielności i poznają zasady funkcjonowania samorządu. Dzięki temu mają realny wpływ na to, co dzieje się w gminie - władze muszą wziąć ich głos i postulaty pod uwagę. Rady mogą otrzymać uprawnienie opiniowania uchwał rad gmin dotyczących młodzieży, a także inne kompetencje, zbliżone do kompetencji komisji rad gmin.

Kto może kandydować?

  • uczniowie klas VI, VII i VIII
  • uczniowie szkół ponadpodstawowych
  • nie ukończyli 18 roku życia
  • nie są zawieszeni w prawach ucznia
  • nie byli karani
  • mają stałe zameldowanie na terenie gminy

W skład rady wchodzi 21 członków, którzy reprezentują wszystkie sołectwa. Wybory odbędą się w szkołach, a za ich organizację odpowiedzialni są dyrektorzy placówek. Kandydatów mogą zgłaszać samorządy klasowe, stowarzyszenia i kluby sportowe oraz grupy składające się z minimum 6 uczniów danej miejscowości. Pierwsza sesja Młodzieżowej Rady Gminy już niebawem!

k.kos@sadeczanin.info, fot. SądeczaninDziękujemy za przesłanie błędu