Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
21/08/2020 - 07:05

Konstancja Frączek: co dla naszych dzieci oznacza cyfrowa rewolucja

Wakacje kojarzą się starszym z godzinami zabaw na świeżym powietrzu. Poobijane kolana, poplątane włosy i wiecznie brudne ręce były wizytówką każdego dziecka w letnich miesiącach. Jednak obecnie to laptopy, tablety i smartfony są wakacyjną codziennością nas wszystkich. Niestety, także dzieci.

- Granica wieku, w którym dzieci korzystają z nowych technologii, obniża się niezwykle szybko – pisze Konstancja Frączek w sierpniowym numerze miesięcznika "Sądeczanin". - Nierzadki jest widok kilkumiesięcznego, a nawet kilkutygodniowego dziecka z telefonem w rękach. „Bo chętniej je”, „bo się uspokaja”, „bo jest zadowolone” – to najczęstsze argumenty rodziców. Jednak patrząc na dalszy rozwój fizyczny, psychiczny, emocjonalny, poznawczy czy językowy dziecka, stymulacja nowymi technologiami przynosi zdecydowanie więcej negatywnych skutków niż korzyści.

Pierwsze trzy lata dziecka to okres, w którym kształtuje się niezwykle dużo umiejętności obejmujących wiele obszarów. W tym czasie mówi się o tzw. oknie plastyczności. Mózg, poprzez dostarczanie odpowiednich bodźców, jest w stanie wytworzyć bardzo dużą liczbę połączeń między komórkami nerwowymi.

Właśnie z tego powodu niezwykle istotne jest umożliwienie dziecku doświadczania świata w sposób wielozmysłowy, tj. za pomocą słuchu, wzroku, węchu, smaku i dotyku (…). Zbyt wczesna i intensywna ekspozycja na nowe technologie, w tym także grające i świecące zabawki, może skutkować opóźnieniem w zakresie różnych stref rozwoju. Dlaczego?

Odpowiedź na to pytanie znajdziecie Państwo w sierpniowym wydaniu miesięcznika "Sądeczanin". Konstancja Frączek porusza jeden z ważniejszych w życiu rodziców i dziecka tematów. Przed nowymi technologiami nie da się uciec, jednak jak korzystać z nich, jednocześnie nie szkodząc dziecku? Zajrzyjcie do sierpniowego miesięcznika "Sądeczanin". 

  • od niedawna miesięcznik jest dostępny w formie e-wydania, które możecie nabyć klikając w ten link
  • miesięcznik jest dostępny również stacjonarnie, w punktach sprzedaży, które możesz sprawdzić tutaj,
  • aby kupić miesięcznik wystarczy też wpłacić 5 zł na nasze konto (numer konta 10 1020 3453 0000 8402 0274 0355), w opisie przelewu podając imię, nazwisko i adres, pod który przesyłka ma zostać dostarczona.  Zachęcamy do lektury!  ([email protected], fot. Pixabay.com)

Czytaj też: Chłop, wsiok, wieśniak, mieszczuch. Z tymi określeniami spotkał się każdy z nas







Dziękujemy za przesłanie błędu