Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 1 października. Imieniny: Heloizy, Igora, Remigiusza
17/07/2020 - 10:35

Konkurs: wygraj bilety do kina Sokół na „Wesele Figara”

W czwartek 23 lipca o godzinie 18.30 w kinie Sokół w Nowym Sączu zostanie wyświetlona retransmisja opery „Wesele Figara”. Mamy dla Was dwa podwójne zaproszenia. Wystarczy tylko wziąć udział w naszym konkursie i prawidłowo odpowiedzieć na pytanie.

WESELE FIGARA

Szwajcaria 210’, Zürich Opera House
Retransmisja (sala z pętlą indukcyjną): 23 lipca g. 18:30

Przed nami wyjątkowe muzyczne arcydzieło. Odnajdziemy w nim wyrazistą i piękną muzykę – istną feerię wpadających w ucho arii, duetów, scen, jak i spory ładunek satyry społecznej, nie wspominając o trafnej psychologicznej charakterystyce postaci. Nie bez powodu w filmie „Amadeusz” Miloša Formana zazdrosny nadworny kompozytor Antonio Salieri z zazdrością śledzi premierę „Wesela Figara” i obserwuje, jak teatr wypełnia „muzyka prawdziwego przebaczenia, zsyłając na słuchaczy całkowite rozgrzeszenie”.

Prawdopodobnie sam Mozart wpadł na pomysł, by zaadaptować wywołującą wówczas skandale w Europie sztukę Pierre’a Beaumarchais’go „Wesele Figara albo Szalony dzień”. Hrabia rywalizuje w niej o względy kobiety ze swoim służącym i ponosi klęskę. Dzięki talentowi librecisty Lorenza Da Ponte udało się skrócić sztukę Francuza do czterech aktów i ograniczyć ilość postaci, a także wyeliminować politycznie niepoprawne akcenty.

Komedia z intrygą  miłosną jest historią sprytnego Figara, pokojowca hrabiego Almavivy, który chce się ożenić z Zuzanną, służącą Hrabiny Almaviva. Udaje mu się dopiąć swego, dopiero kiedy udowadnia, że Hrabia zalecał się do służącej i ujawnia jego hipokryzję.

***

Aby otrzymać podwójne zaproszenie do kina Sokół, wystarczy wziąć udział w konkursie i prawidłowo odpowiedzieć na pytanie: Kto się żeni?

a) Figaro i Marcelina
b) Figaro i Zuzanna

c) Hrabia i Zuzanna

Na odpowiedzi czekamy do 21 lipca (wtorek) do godz. 9. Należy je wysyłać na adres e-mail: [email protected]  W treści prosimy o wpisanie imienia i nazwiska, telefonu kontaktowego oraz odpowiedzi na pytanie, zaś w temacie wiadomości "Kino Sokół”. Spośród wszystkich zgłoszeń wylosujemy dwie osoby, które otrzymają podwójne zaproszenia na "Wesele Figara".

RG [email protected]Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe