Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
25/09/2020 - 15:00

Koniec baletowych tradycji? Małgorzata Malczak odchodzi, tancerki razem z nią

Małgorzata Malczak, tancerka, instruktorka, choreografka i opiekunka Zespołu Tańca Artystycznego Miniatury otrzymała wypowiedzenie od dyrektor Centrum Kultury w Krynicy. Tancerki napisały na stronie zespołu, że odchodzą razem z nią. Czy to koniec ponad 30-letniej tradycji baletowej w uzdrowisku, którą zapoczątkował Władysław Szlęk, wybitny tancerz i choreograf?

Zespół Tańca Artystycznego "Miniatury" powstał w 1986 roku z inicjatywy ówczesnego dyrektora Miejsko-Gminnego Domu Kultury w Krynicy Stefana Sopaty.  Jego założycielem był Władysław Szlęk, krakowski artysta baletu i choreograf.

Kontynuatorką jego pracy, opiekunką i choreografką grupy była do 23 września 2020 roku Małgorzata Malczak. Tego dnia otrzymała wypowiedzenie od Julii Dubec-Dudycz, dyrektor Centrum Kultury. Tancerki z zespołu napisały na stronie, że odchodzą razem z nią. Czy to koniec tradycji baletowej w Krynicy?

-W dniu dzisiejszym nie został zwolniony pracownik Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju, została zwolniona nasza mentorka, przyjaciółka, członek naszej baletowej rodziny - Pani Małgorzata Malczak.

Zespół jednak, to nie sala baletowa, a ludzie, którzy go tworzą. My tancerki, odchodzimy razem z naszym choreografem i stworzymy coś, czego już nikomu nie uda się zepsuć. Niektórzy zapomnieli, że żeby zniszczyć drzewo, trzeba wyciąć korzeń. Ten koniec jest dla nas początkiem. Pani Małgosiu, zawsze jesteśmy z Panią".

Małgorzata Malczak jest nie tylko choreografką i opiekunką "Miniatur", ale też kontynuatorką pracy Władysława Szlęka.  Jak mówiła w wywiadzie, udzielonym dla portalu Sądeczanin.info, przeprowadzonym w kwietniu 2018 roku przez Agnieszkę Malatyńską Stankiewicz i Andrzeja Kotlarza z okazji 40-lecia Centrum Kultury, los trochę zadecydował za nią.

Władysław Szlęk zaczął chorować i potrzebował kogoś do pomocy. Po ciężkiej operacji czekała go bardzo długa rehabilitacja. Zadzwonił do niej ówczesny dyrektor Centrum Kultury Stefan Sopata z propozycją prowadzenia zajęć baletowych zespołu pod nieobecność Władysława Szlęka. Zależało mu na tym, aby balet się nie rozleciał, bo już tak wiele zostało zrobione, tyle wspaniałych choreografii, a zespół cieszył się tak ogromnym zainteresowaniem. I zdecydowała się.

Myślała, że będzie to chwilowe, na rok, może dwa. Ale została w „Miniaturach” i stała się asystentką  Władysława Szlęka. Zaczęli razem pracować, wiele od niego się nauczyła, jak na przykład przygotować dzieci do tańca.

Siedem lat po śmierci Władysława Szlęka, powstał spektakl baletowy, o czym on zawsze marzył. Baśń pt. „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków” miała premierę na Festiwalu im. Jana Kiepury. Pomysł wystawienia przedstawienia poparł ówczesny dyrektor Centrum Kultury, Wojciech Król. Muzykę przygotowała Orkiestra Zdrojowa im. Adama Wrońskiego pod batutą ówczesnego maestro Mieczysława Smydy. 

We fragmencie „Diagnozy potrzeb kulturalnych” w 2015 roku czytamy:  - „Najbardziej znanym i rozsławionym zespołem jest Zespół Tańca Artystycznego "Miniatury". (…) Przez te wszystkie lata grupa rozwinęła się twórczo. Miniatury", znane również poza granicami naszego kraju, uświetniają wiele imprez okolicznościowych, festiwali, a także wydarzenia sportowe. Wizytówką zespołu jest profesjonalny program sceniczny.

Krynickie baletnice uświetniły we wrześniu 2018 roku kolekcję mody Ewy Minge, zainspirowaną „Jeziorem Łabędzim”. Znana na całym świecie projektantka mody wybrała tancerki Zespołu Tańca Artystycznego Miniatury, aby wcieliły się w postaci łabędzi. 


Repertuar Zespołu Tańca Artystycznego Miniatury składa się z najpiękniejszych fragmentów baletowych światowego dorobku kompozytorów muzyki klasycznej, takich jak: Fryderyk Chopin, Giuseppe Verdi, Ludwig Minkus, Piotr Czajkowski, Jakub Offenbach, czy rodzina Straussów”.

Miniatury mają w swoim dorobku występ w programie telewizyjnym „Got to Dance. Tylko taniec” (wspólnie z „Butterfly Crew”), a także kilkaset przedstawień, liczne koncerty zarówno w kraju, jak i za granicą. W zespole tańczą dziewczęta w wieku od 6 do 18 lat nie tylko z Krynicy-Zdroju, ale i okolic.

(MK) fot. aut.







Dziękujemy za przesłanie błędu