Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 28 lutego. Imieniny: Ludomira, Makarego, Wiliany
08/05/2016 - 13:40

Konferencje ks. P. Pawlukiewicza: Od czego zależy poczucie żalu za grzechy?

Ks. Piotr Pawlukiewicz jest wybitnym rekolekcjonistą i kaznodzieją znanym w całej Polsce. Swoje konferencje głosi m.in. w kościele św. Krzyża oraz w kościele św. Anny w Warszawie.

ks. Piotr PawlukiewiczPoniżej przedstawiamy Państwu cytat pochodzący z książki „Bóg dobry aż tak? O Bożym miłosierdziu myśli kilka”. Zachęcamy do lektury.

„Poczucie żalu za grzech, siła wyrzutów sumienia zależą na pewno od wagi popełnionego występku. Inny będzie żal, gdy ktoś kogoś obrazi słowami, inny, gdy uderzy go w twarz. Inne są wyrzuty sumienia, gdy ktoś nieskromnie spojrzy na kobietę, a inne, gdy dopuści się z nią cudzołóstwa. Ale stopień poczucia winy zależy nie tylko od tego. (…) Żal za grzechy zależy nie tylko od samego postępku, ale także od tego kim dla mnie jest ten, którego skrzywdziłem. Czy jest dla mnie jak bezpański pies, czy jak serdeczny przyjaciel. Każdy grzech jest jakimś zlekceważeniem Pana Boga, jest obrazą Stwórcy. To, czy człowiek będzie żałował za swoje przewinienia, zaniedbania wobec Boga, zależy w istotny sposób od tego, kim jest dla niego sam Bóg.”


(Fragment pochodzi z książki pt. „Bóg dobry aż tak? O Bożym miłosierdziu myśli kilka”, Oficyna Wydawnicza „Liberton”, Warszawa 2000. )

(P)

fot. deon.plDziękujemy za przesłanie błędu