Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 1 marca. Imieniny: Albina, Antoniny, Radosławy
22/05/2016 - 11:55

Konferencje ks. P. Pawlukiewicza: Często w dziedzinie religijnej jesteśmy dziećmi

Ks. Piotr Pawlukiewicz jest wybitnym rekolekcjonistą i kaznodzieją znanym w całej Polsce. Swoje konferencje głosi m.in. w kościele św. Krzyża oraz w kościele św. Anny w Warszawie.

ks. Piotr PawlukiewiczPoniżej przedstawiamy Państwu cytat pochodzący z książki „Bóg dobry aż tak? O Bożym miłosierdziu myśli kilka”. Zachęcamy do lektury.

„Ogromna większość katolików w wieku dziecięcym uczy się rachunku sumienia, a także reguł samego spowiadania się. Bezmyślność życia religijnego może sprawić, że człowiek, rozwijając się latami pod względem intelektualnym, w dziedzinie religijnej wciąż pozostaje dzieckiem. Przez całe lata autentycznie powtarza przy konfesjonale, że „nie odmawiał pacierza, opuścił mszę, pokłócił się” itp. W jego mniemaniu są to wprawdzie grzechy, ale przecież nie takie straszne. Ta fatalna rutyna nie pozwala mu zauważyć spraw fundamentalnych. Na przykład tego, że wcale nie kocha Pana Boga, że nie spełnia pierwszego i najważniejszego z Bożych przykazań. Ktoś taki, robiąc rachunek sumienia, usiłuje niekiedy przypomnieć sobie, ile razy przeklął od ostatniej spowiedzi albo ile razy złamał piątkowy post. Jednak zupełnie nie pomyśli o tym, że w jego życiu Bóg jest o wiele mniej ważny niż na przykład jego samochód.”

(Fragment pochodzi z książki pt. „Bóg dobry aż tak? O Bożym miłosierdziu myśli kilka”, Oficyna Wydawnicza „Liberton”, Warszawa 2000. )

(P)

fot. deon.plDziękujemy za przesłanie błędu