Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
12/11/2020 - 14:40

Komu może pomóc powiększona czcionka? „Powrót na Sądecczyznę” w nowym wydaniu

Na polskim rynku wydawniczym książki z powiększoną czcionką wciąż należą do wyjątków. Taki sposób prezentowania tekstu może ułatwić czytanie nie tylko osobom, które mają problemy ze wzrokiem, ale też każdemu czytelnikowi. Nowe wydanie „Powrotu na Sądecczyznę” z powiększoną czcionką pomoże osobom, które nie chcą nadwyrężać swojego wzroku.

Fot. SądeczaninCzytaj także: Dr Łukasz Połomski: Co jeszcze powinniśmy wiedzieć o historii Nowego Sącz?

Kiedy widzimy powiększoną czcionkę od razu na myśl przychodzą nam książki dla dzieci. Dorośli przyzwyczajeni są już do małych hieroglifów, które niczym badacze starożytnego Egiptu, musimy rozszyfrowywać w gazetach i książkach. Mała czcionka może jednak stanowić bardzo poważny problem dla osób, które mają problemy ze wzrokiem.

Według polskiej badaczki, Izabeli Galickiej, tekst, którego czcionka jest powiększona nie wymaga od czytelnika aż takiego wysiłku wzroku i tym samym nie powoduje jego zmęczenia. Skorzystać mogą na tym osoby słabowidzące, z zaburzeniami ostrości wzroku oraz krótkowzroczne. Książki z powiększoną czcionką to również dobra propozycja dla tych, którzy nie zmagają się z dysfunkcją wzroku, ale nie chcą go nadwyrężać i chcą czerpać jeszcze większą przyjemność z lektury.  

Odpowiedzią na te potrzeby jest nowe wydanie książki Antoniego Kroha pt. „Powrót na Sądecczyznę”. To zbiór opowiadań o naszym regionie, zaprezentowane w sposób lekki i przystępny. „Powrót na Sądecczyznę” jest idealną lekturą zarówno dla tych, którzy nieco świata już zobaczyli ale i dla młodych, którzy dopiero uczą się dostrzegania piękna i wartości. Dzieło Antoniego Kroha to wręcz obowiązkowa lektura dla wszystkich, którzy czują się związani z naszym regionem – dla wszystkich, którzy tu się urodzili, których coś z Sądecczyzną łączy, niekoniecznie pochodzenie, oraz dla tych, którym sądeckie zawsze gra w sercu.

Fot. SądeczaninCzytaj więcej: Dzieciństwa nie da się wyrwać z serca. Książka A. Kroha dla tych, co wyjechali

W tym roku Fundacja Sądecka wydała wersję „Powrotu na Sądecczyzny” z większą czcionką, mając nadzieję, że taka forma przybliży historię o Sądecczyźnie każdemu oraz ułatwi czytanie osobom, które na co dzień zmagają się z dysfunkcją wzroku. ([email protected])

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury







Dziękujemy za przesłanie błędu