Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
27/10/2014 - 10:27

Kolejny tom Zeszytów sądecko-spiskich

Ukazał się 8 tom Zeszytów sądecko-spiskich, dwujęzycznego polsko-słowackiego periodyku historycznego, wydawanego od 11 lat przez Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu i Muzeum Lubiowiańskie w Starej Lubowni na Słowacji.
Zawartość najnowszego tomu Zeszytów przedstawia się następująco: Grzegorz First omawia „Archeologię w zbiorach Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu”. Autor pisze, że nowosądeckie muzeum „posiada także mniej znane szerszej publiczności zbiory archeologiczne. Zbiory te w swej mniejszej części eksponowane są na wystawie stałej w Muzeum Lachów Sądeckich w Podegrodziu, w większej części nie są na stałe prezentowane i jak dotąd nie doczekały się, poza wyjątkami, szerszej publikacji.”

Leszek Migrała, historyk i redaktor naczelny „Almanachu Sądeckiego” i sekretarz redakcji „Rocznika Sądeckiego’ opisuje „Nowy Sącz w okresie autonomii galicyjskiej”. W części słowackiej Zeszytów omawiane są dzieje Podolińca do połowy XVI wieku, ołtarze w kaplicy zamkowej w Starej Lubowli oraz zbiory białej broni w zbiorach Muzeum Lubowelskiego - Zamek w Starej Lubowli.

Eduard Laincz napisał bardzo interesujący tekst „Polscy kurierzy i działalność podziemia w powiecie Stara Lubowla w latach 1939-1944”. Celem tego artykułu jest przybliżenie działalności polskich kurierów w czasie II wojny światowej na pograniczu polsko-słowackim. Przez powiat Stara Lubowla wybuchu wojny przechodziło wielu uchodźców z Polski na Węgry, którzy chcieli wstąpić do Wojska Polskiego we Francji. Pomagali im polscy kurierzy rekrutujący się spośród miejscowych górali. Autor artykułu zwraca uwagę, że ich działalność była możliwa dzięki pomocy i współpracy Słowaków. To dzięki temu na Węgry przedostało się wiele tysięcy Polaków, którzy walczyli następnie w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie.

W dziale Materiały Jakub Ondrej opisuje „Perełkę wśród zabytków liturgicznych. Późnogotycką monstrancję z kościoła św. Mikołaja w Starej Lubowli”. Z kolei Beata Wierzbicka omawia „Nowy Sącz oraz podmiejskie przysiółki w XVII wieku w świetle księgi 29/110/108 z tzw. Akt Depozytariów”. Agata Tobiasz pisze o „Sądeckich kuligach w relacjach Szczęsnego Morawskiego”. W części słowackiej publikacji czytamy o księdze testamentów Starej Lubowli z 1660-1747.

Zeszyty przynoszą też relacje z następujących wystaw na lubowelskim zamku: Ciesielska myśl i symbol życia, Panie i Panowie, trzymajcie kapelusze! Tom zamyka recenzja książki Jakuba Bulzaka, „Uczczona po królewsku. Koronacja obrazu Matki Bożej Pocieszenia w Nowym Sączu”, pióra Gabrieli Szuster.

(Rob)
Fot. Rob
 






Dziękujemy za przesłanie błędu