Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 8 sierpnia. Imieniny: Izy, Rajmunda, Seweryna
26/04/2017 - 10:00

Kobiecie różę, mężczyźnie książkę. Światowy Dzień Książki

Sądecka Biblioteka Publiczna włączyła się w obchody Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich oraz Małopolskich Dni Książki „Książka i róża".

Umberto Eco mawiał, że „kto czyta książki, żyje podwójnie". Szymborska czytanie nazywała „najpiękniejszą zabawą, jaką ludzkość wymyśliła", Bolesław Prus określał to „nowym zmysłem", a autor „Małego księcia" uważał, że „czytelnika nie można zniewalać, czytelnika się urzeka".

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to ustanowione w 1995 roku przez UNESCO, doroczne święto mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej. Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii. W 1926 roku wystąpił z nim wydawca, Vicente Clavel Andres. 23 kwietnia jest tam hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez Św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.

W naszym regionie – nieprzypadkowo – z Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich zbiega się akcja pod hasłem Małopolskie Dni Książki „Książka i Róża". W dniach 23-24 kwietnia odbyła się kolejna edycja tego projektu. Jego ideą jest rozwój czytelnictwa w Małopolsce. Akcja przypomina również, że książka może być pięknym podarunkiem.

W Oddziale dla Dzieci i Młodzieży oraz Filiach Gorzków-Wojska Polskiego i Wólki odbyły się z tej okazji różne spotkania promujące literaturę i czytelnictwo

Jako pierwsze odbyły się warsztaty „Czarodzieje mogą wszystko" zorganizowane w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży oraz Filii na os. Wólki. Zajęcia oparte były na książce o tym samym tytule Dariusza Chwiejczaka. Celem spotkania było zachęcenie dzieci do pracy nad sobą, rozwijanie empatii oraz asertywności, umiejętności pracy w grupie, pobudzanie procesu kreatywnego myślenia, wnioskowania, przedstawiania swoich poglądów, zachęcanie do czytania. Do realizacji tych celów wykorzystano wybrane fragmenty z omawianej książki oraz zabawy integracyjne i terapeutyczne. Scenariusz opracowała dr Wanda Matras-Mastalerz, pracownik Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

W godzinach porannych Filię Gorzków-Wojska Polskiego odwiedziły przedszkolaki. Opiekun filii podczas zajęć „Zaczarowanych książek świat" opowiedział historię związaną ze Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich, zachęcił dzieci do częstego odwiedzania biblioteki, by zaprzyjaźniły się z książką poprzez codzienne czytanie. W trakcie spotkania maluchy wysłuchały opowiadania o książce oraz wierszy z nią związanych. Całości dopełniła wspaniała zabawa przy wesołej muzyce.

W tym dniu w Filii Gorzków-Wojska Polskiego tradycyjnie nie mogło zabraknąć róży dla pierwszych odwiedzających bibliotekę czytelników .

Po południu grupa teatralna „Leśne duszki" działająca przy Oddziale dla Dzieci i Młodzieży zaprosiła swoich rówieśników do udziału w próbie do bajki pt.: "O Kasi, co gąski zgubiła". Tekst M. Kownackiej został wzbogacony o brzmienie instrumentu BUM BUM RURKI. Mali aktorzy opowiedzieli o tym instrumencie, dali próbkę swoich umiejętności oraz zachęcili do wspólnego koncertu.

W Oddziale dla Dzieci i Młodzieży odbyły się także warsztaty tworzenia kukiełek i scenografii „Zielona estradka" oraz zajęcia literackie "Razem ze słonkiem: młodzi detektywi na szlaku zagadek przyrodniczych" połączone z eksperymentami i zagadkami.

Organizatorami Małopolskich Dni Książki  „Książka i Róża" są: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Instytut Książki, Izba Księgarstwa Polskiego, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.

Marek Rylewicz, Anna Kosowska- Zgrzeblak

Sądecka Biblioteka Publiczna im. J. Szujskiego

Książka i róża
Sądecka Biblioteka Publiczna włączyła się w obchody Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich oraz Małopolskich Dni Książki „Książka i róża".


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)