Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 28 września. Imieniny: Libuszy, Wacławy, Wacława
22/10/2019 - 21:15

Kapliczka na Przehybie doczekała się renowacji

Dzięki grupie pasjonatów udało się odrestaurować historyczną kapliczkę poświęconą Kurierom i Partyzantom Sądeckim w sąsiedztwie lądowiska GOPR na Przehybie.

Pomysłodawcą przedsięwzięcia był Dariusz Izworski. To on często przebywając w okolicy kapliczki stwierdził, że warto byłoby ją odrestaurować i postanowił stworzyć dla tych celów specjalną rzeźbę. Dzieło z jednej strony przedstawia Chrystusa Frasobliwego, natomiast z drugiej Świętego Wawrzyńca - patrona Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego i przewodników górskich.

Co więcej autor rzeźby pochodzi z Biegonic i to właśnie wspomniany święty jest patronem tamtejszej parafii, a ułożenie kapliczki sprawia, że powstaje wrażenie, jakoby Wawrzyniec patrzył na ten kościół oraz na lądowisko dla helikopterów GOPR. Pomysłodawca z przyczyn zawodowych, jak również z racji obowiązków rodzinnych nie był w stanie samodzielnie doprowadzić dzieła do końca. Z pomocą przyszedł wówczas Paweł Kołodziej.

Przy wsparciu swojego ojca Stefana Kołodzieja, a także Agaty Joniec oraz Anny Ogorzałek z fundacji „Pobudka ORG”, zwieńczył on dzieło renowacji kapliczki poświęconej Kurierom i Partyzantom Sądeckim.

Uroczyste poświęcenie zaplanowano na 26 października o godzinie 14:30. Celebrację sprawował będzie ksiądz Marcin Kostka z Bractwa Kapłańskiego Świętego Piotra w Krakowie, a odbędzie się ona w rycie trydenckim.

W drugą i czwartą niedzielę każdego miesiąca o godzinie 15.30 w Bazylice św. Małgorzaty w Nowym Sączu  sprawowane są Msze w Nadzwyczajnej Formie Rytu Rzymskiego tzw. Trydenckie. W najbliższym czasie planowane jest odprawienie takiej mszy w intencjach związanych z odnowioną kapliczką na Przehybie.

MŚ. Fot. Pobudka.org

Kapliczka na Przehybie
Zakończyła się renowacja historycznej kapliczki. Fot. Pobudka.org


Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe