Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 24 września. Imieniny: Dory, Gerarda, Maryny
02/06/2023 - 10:20

Kaplica w Chochorowicach ma odnowiony ołtarz. Będzie poświęcony w sobotę o 16.

Zabytkowe kapliczki, zwłaszcza te na Sądecczyźnie, przeżywają w ostatnim czasie zupełnie złoty okres rozkwitu. Kolejny obiekt sakralny przeszedł renowację, tym razem w Chochorowicach, gdzie 3 czerwca o 16 zostanie poświęcony odnowiony ołtarz.

Wspólnymi siłami parafia pw. Najświętszego Ciała i Krwi Pana Jezusa w Brzeznej jak i sołectwo w Chochorowicach przygotowują się do uroczystości poświęcenia odnowionego ołtarza Trójcy Świętej. Zarówno proboszcz parafii ks. Andrzej Ignarski oraz wikariusze ks. Łukasz Szczepanik i ks. Mateusz Chwałek jak i rada sołecka w Chochorowicach serdecznie zapraszają na to wydarzenie wszystkich wiernych. Pobliskie okolice nie po raz pierwszy goszczą przybywających w tę część ziemi podegrodzkiej pielgrzymów. Nieopodal na Strzygańcu wznosi się łaskami słynąca cudowna kaplica znana w Polsce z miejsca szczególnego kultu Jezusa Frasobliwego.

Na okoliczność wydarzenia, które czeka nas już w najbliższą sobotę o 16.00 zostanie wzniesiony ołtarz polowy, na którym odprawiona zostania dziękczynna msza święta. W uroczysości weźmie udział Chór ze Strzygańca pod przewodnictwem organisty Czesława Mordarskiego.

Sama kaplica to zabytkowa konstrukcja wzniesiona jeszcze w 1880 roku z fundacji Stanisława Mordarskiego. W 2008 r., w czynie społecznym, został przeprowadzony remont obiektu, któremu groził kompletny rozpad.

Wybudowana jest z kamienia i cegły a pokryta blachą. Ołtarz, który został odnowiony to bogato zdobiony barokowy, drewniany relikt z drugiej połowy XIX w. W centralnym jego polu figuruje obraz Św. Trójcy, poniżej obrazu krzyż, po bokach dwie figurki. Symetrycznie, po obydwu stronach znajdują się dwie kolumny, na których siedzą aniołki. Obok kolumn rzeźby dwóch apostołów. W zwieńczeniu ołtarza głowa Chrystusa, strzeżona przez głowy aniołów.

Ponad ołtarzem, na gipsowej belce znajduje się napis: Któryś za nas cierpiał Rany, Jezu Chryste zmiłuj się nad nami, zaś ponad napisem krzyż. Pośrodku kaplicy wisi lampa wieczna, a na ścianach ludowe obrazy. (źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kaplica_%C5%9Awi%C4%99tej_Tr%C3%B3jcy_w_Chochorowicach).

(PB)Dziękujemy za przesłanie błędu