Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 11 sierpnia. Imieniny: Luizy, Włodzmierza, Zuzanny
03/12/2017 - 10:20

Kapłan z diecezji tarnowskiej został mianowany biskupem

Ojciec Święty Franciszek mianował biskupem diecezji Bouar w Republice Środkowoafrykańskiej, księdza Mirosława Gucwę – kapłana diecezji tarnowskiej. W tym kraju pracuje już od 1992 roku, a od 2006 był wikariuszem generalnym. Jest on pierwszym tarnowskim misjonarzem, który został biskupem w Afryce.

Ks. Mirosław Gucwa urodził się 21 listopada 1963 r. w Pisarzowej na Limanowszczyźnie. Tam też ukończył Szkołę Podstawową im. ks. Jana Gorszczyka. Następnie uczęszczał do liceum im. Władysława Orkana w Limanowej. Po maturze wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, a 12 czerwca 1988 roku przyjął święcenia kapłańskie, po których został skierowany do parafii św. Katarzyny w Grybowie.

W 1992 r. wyjechał na misje do Afryki. Tam posługiwał jako rektor Niższego Seminarium Duchownego pod wezwaniem św. Piotra w Yolé. Następnie w latach 2003-2006 pełnił posługę kanclerza kurii diecezji Bouar, a od 2006 r. był wikariuszem generalnym tej diecezji. Posługiwał także w miejscowym więzieniu oraz miejskim szpitalu.

Ksiądz Mirosław wykazał się również wielką odwagą w okresie uwięzienia ks. Mateusza Dziedzica. Podejmował wówczas liczne działania, aby tarnowski kapłan został uwolniony. Dostarczał mu potrzebne rzeczy i jako jedyny kontaktował się z nim telefonicznie.

– Cieszę się, że posługa ks. Mirosława znalazła uznanie w oczach Ojca Świętego. To także dostrzeżenie wielkiego misyjnego zaangażowania diecezji tarnowskiej – mówi bp Andrzej Jeż w oficjalnym komunikacie opublikowanym na stronie internetowej diecezji tarnowskiej.

Zarówno bp Andrzej Jeż, jak i biskup nominat Mirosław Gucwa chodzili razem do jednej klasy w szkole średniej w Limanowej. Byli też razem na roku w seminarium.

– To człowiek, kapłan zawsze podejmujący działalność z wielkim poświęceniem i gorliwością. Z wiarą, oddaniem, a nawet z narażeniem własnego życia godził zwaśnione strony podczas rebelii w Republice Środkowoafrykańskiej – podkreśla bp Jeż.

RG [email protected] Fot. Ks. Krzysztof CzermakDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)