Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 3 grudnia. Imieniny: Hilarego, Franciszki, Ksawery
31/08/2019 - 11:45

Kamionka Wielka: „Skalnik” ze Srebrną Ciupagą i Żelaznym Kohutem!

Zespół Regionalny „Skalnik” z Kamionki Wielkiej zdobył „Srebrną Ciupagę” oraz „Żelaznego Kohuta”, czyli nagrody prof. Romana Rainfussa na prestiżowym Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem.

Zobacz też: Kamionka Wielka: zmiana warty na stanowisku dyrektora szkoły

Kierownikiem zespołu jest Halina Siedlarz a kierownikiem artystycznym i zarazem choreografem Józef Trojan. I to właśnie na ich ręce gratulacje i podziękowania złożył wójt Andrzej Stanek.

Zespół Regionalny "Skalnik" - powstał w 1982 roku przy Gminnym Ośrodku Kultury w Kamionce Wielkiej i przyjął nazwę od najwyższego w okolicy wzniesienia. Zespół reprezentuje region etnograficzny "Lachów Sądeckich" położony u podnóża najdalej na północ wysuniętej części Karpat. Region "Lachów Sądeckich" należy do najbardziej atrakcyjnych kulturowo w Polsce, tak pod względem muzyki, śpiewu, tańca jak zwyczajów i obrzędów ale przede wszystkim niezwykle bogatego stroju, który w dużym stopniu decyduje o efekcie scenicznym.

Nagrody, które zespół wywalczył w Zakopanym, to nie pierwsze zdobyte trofea. Już w 1985 roku zespół otrzymał wyróżnienie w Rzeszowie na na Ogólnopolskim Festiwalu Tradycyjnego Tańca Ludowego a rok później I nagrodę na Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów Regionalnych Resortu Górnictwa w Zabrzu. Potem był Złoty liść "Jesieni Tatrzańskiej" - III nagroda na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Dalej nagroda główna oraz "Pawie Pióro" i "Gliniany Dzban" na Festiwalu Zespołów Regionalnych w Tarnowie, wyróżnienie na I Karpackiej Biesiadzie "Podkówecka" w Nowym Sączu, „Złote Serce Żywieckie” na Festiwalu Górali Polskich w Żywcu na Festiwalu Górali Polskich, :Brązowa Ciupaga" na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, I miejsce muzyki zespołu na przeglądzie „Druzbacka" w Podegrodziu, „Brązowe Serce Żywieckie" w Żywcu, I miejsce grupy kolędniczej z zespołu na „Karnawale Góralskim" w Bukowinie Tatrzańskiej i I miejsce grupy śpiewaczej, III miejsce grupy żeńskiej oraz II miejsce muzyki na „Druzbacce" w Podegrodziu.

Jednocześnie zespół występuje za granicą, nagrał płytę, wystąpił w radiu i telewizji oraz gościł na audiencji u papieża oraz uczestniczył w uroczystościach kanonizacji św. Kingi i witał Jana Pawła II na ziemi sądeckiej.

ES [email protected] Fot.: UG w Kamionce Wielkiej
Masz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!


Dziękujemy za przesłanie błędu