Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
27/03/2023 - 15:50

Kalendarz Sądeczanina marzec 2023: szerzą lachowską kulturę na cały świat dzięki GOK w Podegrodziu

Gminny Ośrodek Kultury w Podegrodziu jest wyjątkowy. To właśnie tutaj bije kulturalne serce całej gminy. Konkursy, imprezy, edukacja, muzyka ludowa… Oferta jest bardzo szeroka. Za swoją działalność ośrodek oraz działający przy nim zespół ludowy byli już wielokrotnie nagradzani.

Gminny Ośrodek Kultury w Podegrodziu działa od 1976 roku. To placówka o wyjątkowym charakterze. Jego siedzibą jest wybudowany społecznie Dom Kultury im. Stanisława Grudnia - miejscowego lekarza, zasłużonego działacza kultury, inicjatora i budowniczego. Obok pomieszczeń do codziennej działalności mieści się tutaj również sala widowiskowa.

Od początku swojej działalności GOK organizuje oraz koordynuje życie kulturalne gminy Podegrodzie. Jak podkreślają jego członkowie, kultura w tym miejscu nie jest jedynie dorobkiem, pielęgnowaną tradycją, ale po prostu żyje i tworzy się. Podegrodzie i okoliczne wsi to teren swoistej i niegdyś ekspansywnej kultury ludowej. Teren wyjątkowy ze względu na bogactwo dziedzictwa i nieprzerwany, ciągły pokoleniowy przekaz wartości. Przetrwały tutaj dawne pieśni, tańce, obrzędy, piękny strój lachowski. To niezaprzeczalnie zasługa twórców ludowych, miłośników folkloru, regionalnego zespołu Podegrodzie i Gminnego Ośrodka Kultury nieustannie od ponad 45 lat wspierającego rodzimą kulturę.

To właśnie zespół „ Podegrodzie” jest kontynuatorem bogatych tradycji ludowych regionu Lachów Sądeckich. Istnieje od 1937 r. i działa przy GOK-u. W swych programach prezentuje zwyczaje, obrzędy, tańce, pieśni, melodie, gwarę Lachów Podegrodzkich – serca kultury lachowskiej.

Bogaty repertuar  zespołu obejmuje m.in.: „Wesele podegrodzkie”,  „Wiązowiny”,  „Zielone Świątki”, ”Zwoziny”, „Dożynki”. „Podegrodzie” ma na swoim koncie wiele nagród oraz wyróżnień. Jest laureatem 4 Złotych Ciupag „Grand – Prix” zdobytych  na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. W 1992 roku  zespół został laureatem europejskiej  nagrody w dziedzinie autentycznej sztuki ludowej „Europa Preis  für  Volkskunst”. Jedną z najcenniejszych nagród posiadanych przez Zespół „Podegrodzie” jest Nagroda Oskara Kolberga. którą otrzymał w 2008 roku. Jest to  najważniejsze wyróżnienie w dziedzinie kultury ludowej w Polsce przyznawane za  całokształt działalności. Zespół „Podegrodzie” prezentował folklor lachowski na występach gościnnych we Francji, Hiszpanii, Czechach i Słowacji, Niemczech,  na Węgrzech,  Danii i w Belgii, Grecji, krajach byłej Jugosławii, Macedonii, Serbii, Rumunii i w Chinach. 

GOK w Podegrodziu to nie tylko centrum edukacji kulturalnej, ale też animowania społeczności lokalnej. Dokonuje się to poprzez wcielanie w życie różnorodnych projektów realizowanych przy współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego, stowarzyszeniami, instytucjami kultury działającymi na terenie województwa małopolskiego, placówkami oświatowymi, indywidualnymi animatorami życia kulturalnego czy twórcami ludowymi z terenu gminy.

Do stałych form działalności GOK-u zaliczyć należy zajęcia rozwijające zdolności i talenty uczestników, zwłaszcza najmłodszych. Są to zajęcia kółek plastycznego i teatralnego, szkółek haftu regionalnego, malowania na szkle oraz muzykowania ludowego i zajęć wokalnych. Oferta szkółek i zajęć organizowanych w GOK cechuje się  różnorodnością i bogactwem. Każdy więc może znaleźć coś ciekawego dla siebie.  

Czytaj dalej na następnej stronie







Dziękujemy za przesłanie błędu