Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
20/11/2021 - 07:30

Julian Klamerus i jego twórczość inspirowana Beskidami, w Muzeum Nikifora

W Muzeum Nikifora w Krynicy gościł (19 listopada) poeta Julian Klamerus, który zaprezentował swoje wiersze. Jest też malarzem, rzeźbiarzem, taternikiem, przewodnikiem górskim i etnografem. Spotkanie autorskie związane było z prezentowaną wystawą jego prac malarskich i rzeźbiarskich.

Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu zaprosiło (19 listopada) miłośników sztuki i poezji do Muzeum Nikifora w Krynicy na spotkanie autorskie z Julianem Klamerusem. 

Poeta z Podhala (ur. 1952), w latach 1981-2000 mieszkał w Krynicy. Tutaj związał się z bardzo aktywnym w tamtym czasie  Towarzystwem Przyjaciół Sztuk Pięknych, prowadzonym przez Grażynę Petryszak.

Julian Klamerus jest autorem poematu pt. „Góra Parkowa”. Krynica była miejscem, z którego artysta czerpał natchnienie, tutaj powstało wówczas wiele jego wierszy.  

- Beskidzka przyroda, tradycja uzdrowiskowa, Łemkowszczyzna z całym jej kulturowym bogactwem, postacie ludzi związanych z uzdrowiskiem, stanowiły ważne źródło inspiracji dla jego twórczości.- wyjaśnia Zbigniew Wolanin, kustosz nowosądeckiego Muzeum Okręgowego. 

-Był to czas dokonujących się w jego życiu osobistym przełomowych, nie zawsze dobrych wydarzeń, ale też czas budowy i otwarcia Muzeum Nikifora, co znalazło odzwierciedlenie w twórczości.

Poeta zaprezentował zebranym swoje wiersze, napisane dawniej i te najnowsze. Są wśród nich takie poetyckie utwory, jak „Szczawnik”, „Sen, „Na moście w Muszynie”, „Dom”, „Wiosna w Muszynie”, „Niedziela”, „Kościół 6.30”, „Oczekiwanie”, „Muszyna 5 rano”, publikowane w Almanachu Sądeckim.

-Pasje do gór i do sztuki zawsze w życiu artysty przenikały się i to na wielu poziomach, góry i ludzie gór są bardzo często obecni w jego twórczości, przede wszystkim malarskiej i poetyckiej.-dodaje Zbigniew Wolanin. 

-Poezja Juliana Klamerusa nie jest łatwa w odbiorze, zmusza do refleksji. Po oswojeniu się z powierzchowną brzydotą, ubóstwem i niestarannością jego dzieł można w nich dojrzeć wielkie bogactwo sensów ukrytych przed widzem. Inspiruje go przede wszystkim religia.

Julian Klamerus współpracuje z kwartalnikiem „Tatry”, wydawanym przez Tatrzański Park Narodowy. Jego wiersz pt. „Różaniec z Bańskiej” znalazł się w „Antologii poezji tatrzańskiej” w opracowaniu Michała Jagiełły.

Julian Klamerus prace malarskie i rzeźbiarskie prezentował na wystawach zbiorowych TPSP w „Galerii pod Kasztanem”, Muzeum Nikifora i Centrum Kultury w Krynicy, w Galerii Civitas Christiana w Nowym Sączu, w bibliotece w Muszynie. Został członkiem korespondencyjnym grupy poetyckiej „Sądecczyzna”.

Góral z Podhala, przewodnik beskidzki i tatrzański, alpinista urodził się w Zakopanem, ale wywodzi się ze starego góralskiego rodu z Łopusznej.

W latach 70. XX wieku studiował etnografię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Uprawia grafikę, rysunek, rzeźbę w drewnie i kamieniu, collage. Jest wspaniałym gawędziarzem, a jako przewodnik wysokogórski, ma o czym opowiadać.

Ciekawostką jest to, że pracował na planie filmowym „Fanaa” (zatracenie), pierwszego filmu Bollywood kręconego w polskich Tatrach, m. in. w Zakopanem i na nowotarskim lotnisku. (MK) fot. aut. 






Dziękujemy za przesłanie błędu