Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 21 czerwca. Imieniny: Alicji, Alojzego, Rudolfa
16/04/2018 - 11:05

Jubileuszowy tort krynickich artystów "Pod Kasztanem".

Krynickie Stowarzyszenie Twórców Galeria "Pod Kasztanem" obchodzi swój jubileusz. Powstało w 2009 roku, ale kontynuuje działalność Oddziału Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych, istniejącego w uzdrowisku od 1988 roku. W tym roku świętuje więc 30. lecie swojego istnienia.

Z okazji 30. lecia członkowie Stowarzyszenia Twórców Galeria „Pod Kasztanem” zaprosili w sobotę, 14 kwietnia do Muzeum Nikifora na wystawę „Śladami Nikifora”. Ekspozycja przedstawia prace krynickich artystów, które zainspirowane zostały  życiem i  malarstwem Nikifora,  powstałe w 50. rocznicę jego śmierci. Podczas jubileuszowego spotkania nie zabrakło okolicznościowego tortu, a także podziękowań i występu słowno - muzycznego.

Stowarzyszenie Twórców Galeria „Pod Kasztanem” skupia malarzy, rzeźbiarzy,  poetów i fotografów. Celem działalności organizacji jest promowanie środowiska twórczego, poprzez organizowanie wystaw malarstwa i rzeźby.   Członkowie Stowarzyszenia poszukują inspiracji twórczych nie tylko w  Polsce, ale i  poza jej  granicami. Przebywali na m.in.: w Chorwacji i we  Włoszech. Artyści uczestniczą w licznych konkursach, zdobywając nagrody i wyróżnienia. 

Wieloletnim prezesem Stowarzyszenia Twórców Galeria „Pod Kasztanem" była  malarka Grażyna Petryszak, z pochodzenia krakowianka.  Przez ponad 30 lat mieszkała w Krynicy - Zdroju, obecnie – z powodów rodzinnych – powróciła pod Wawel.  Jednak nie zerwała więzi z uzdrowiskiem i mieszkającymi w nim przyjaciółmi. Artystka  na  swoim koncie ma  liczne  wystawy indywidualne i zbiorowe. Jej obrazy są ilustracjami wielu tomików poetyckich.  Opracowała pierwszą krynicką antologię poezji „Przyjdę po strunie światła” (2001) oraz drugą część „Są takie miejsca” (2008).  Jest autorką wydawnictw i katalogów promujących sztukę krynickich twórców.   Laureatka plebiscytu „Gazety Krakowskiej” „Człowiek Roku 2002” ,  otrzymała „ Srebrne Jabłko Sądeckie” (2008) -   Za zasługi w dziedzinie kultury.  Uhonorowana została też „ Złotym Herbem Krynicy ” oraz odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej ”, przyznawaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.  Obecna szefową Stowarzyszenia Twórców Galeria "Pod Kasztanem" jest Celina Kopacka.

(MaK) fot. aut.
Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcji

Masz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!Dziękujemy za przesłanie błędu


Czerwcowy miesięcznik "Sądeczanin" już w kioskach