Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
03/09/2021 - 15:10

Jego szczątki zakopano w tajemnicy. Po 72 latach doczeka się godnego pochówku

W tym roku, 14 września, mija 72. rocznica śmierci księdza kapelana Władysława Gurgacza. Odnalezione na cmentarzu szczątki jezuity zostaną pochowane raz jeszcze. Tym razem z należytym szacunkiem.

Uroczystości pogrzebowe księdza Gurgacza zaplanowano na 14 września 2021 roku. Pogrzeb miał odbyć się rok wcześniej, ale z powodu pandemii przeniesiono uroczystość. Data ta nie jest przypadkowa – to właśnie tego dnia na dziedzińcu więzienia przy ul. Montelupich w Krakowie dokonano egzekucji księdza.

- Władysław Gurgacz (pseudonim „Sem”) urodził się 2 kwietnia 1949 roku w Jabłonicy Polskiej, w powiecie brzozowskim. W 1931 r. wstąpił do nowicjatu zakonu jezuitów, a w sierpniu 1942 r. przyjął święcenia kapłańskie. Od września 1947 r. pełnił posługę kapłańską w Krynicy, gdzie dał się poznać jako doskonały duszpasterz i rekolekcjonista, krytykujący w swoich kazaniach materializm i komunizm – tak opisuje go Instytut Pamięci Narodowej.

Ksiądz Władysław Gurgacz w 1948 roku przystąpił do Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowców i został kapelanem oddziału „Żandarmeria”. Partyzanci ukrywali się w Beskidzie Sądeckim. Jedna z ich kryjówek położona była niedaleko Hali Łabowskiej, z tego powodu co roku, już od 23 lat, odprawiane są tam msze święte w intencji ks. Gurgacza i żołnierzy PPAN. Czytaj więcej: Lata mijają, lecz pamięć wciąż trwa. W sobotę msza w intencji księdza Gurgacza

Trzydziestopięcioletni kapelan został zatrzymany 2 lipca 1949 roku w Krakowie. Miesiąc później odbył się jego głośny proces. Właśnie na sali sądowej niezłomny kapelan miał wypowiedzieć te słowa: - Ci młodzi ludzie, których tutaj sądzicie, to nie bandyci, jak ich oszczerczo nazywacie, ale obrońcy Ojczyzny!

Nie żałuję tego, co czyniłem. Moje czyny były zgodne z tym, o czym myślą miliony Polaków, tych Polaków, o których obecnym losie zadecydowały bagnety NKWD. Na śmierć pójdę chętnie. Cóż to jest zresztą śmierć?… Wierzę, że każda kropla krwi niewinnie przelanej zrodzi tysiące przeciwników i obróci się wam na zgubę.

Kapelan oddziału „Żandarmeria” został skazany na śmierć. Wyrok wykonano niecały miesiąc później, 14 września. Wtedy też zabito dwóch żołnierzy „Żandarmerii” PPAN: Stefana Balickiego i Stanisława Szajnę. Ich ciała potajemnie zakopano na cmentarz Rakowickim. Jego szczątki zostały odnalezione podczas prac poszukiwawczych Instytutu Pamięci Narodowej na krakowskim cmentarzu. W 2018 roku zwłoki zostały ekshumowane, a rok później zidentyfikowane.

W podobnym czasie IPN odnalazł również szczątki Ryszarda Kłaputa (ps. „Pomsta”) oraz podporucznika Tadeusza Zajączkowskiego (ps. „Mokry”). Z tego powodu zarówno ksiądz Gurgacz, jak i dwójka partyzantów zostanie pochowana w jednym czasie, dokładnie 72 lata po śmierci kapelana.

Prezes IPN, dr Karol Nawrocki oraz Wojewoda Małopolski, Łukasz Kmita, zapraszają do uroczysty pogrzeb trojga patriotów 14 września 2021 roku w Krakowie. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się o godzinie 12:00 w bazylice Mariackiej w Krakowie (plac Mariacki 5). Około godziny 13:30 kondukt pogrzebowy przemaszeruje na cmentarz Rakowicki. O 14:15 rozpoczną się uroczystości pogrzebowe z asystą wojskową. ([email protected], zdjęcie 1: ksiądz Władysław Gurgacz i Stanisław Szajna latem 1949, (fot. Tadeusz Ryba, zbiory IPN), zdjęcie 2: ks. Władysław Gurgacz (ze zbiorów IPN)).







Dziękujemy za przesłanie błędu