Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 27 października. Imieniny: Iwony, Noemi, Szymona
11/10/2021 - 22:00

Janczowioki z wielką wygraną na PGE Narodowym w Warszawie

Zespół Regionalny "Janczowioki" z Janczowej rozsławia gminę Korzenna propagując folklor Lachów i Pogórzan. Od zapomnienia ocala tańce, pieśni i zwyczaje przodków, a także integruje lokalną społeczność. Niedawno usłyszała o nich cała Polska.

Czytaj też: Rusza budowa sali gimnastycznej w Miłkowej. Będzie nowe boisko i siłownia

"Janczowioki" pięknie tańczą i śpiewają od 2008 roku. Zespół zaczął działać jako grupa dziecięca po zakończeniu realizowanego wówczas projektu edukacji regionalnej. W kolejnym roku, dzięki usilnym staraniom Marii Kogut, ówczesnej dyrektor Szkoły Podstawowej w Janczowej, zaczęła tworzyć się dorosła grupa wokalna, która po dwóch latach poszerzyła repertuar o wykonywanie tańców. I tak to się potoczyło.

Niedawno ”Janczowioki” zwyciężyli w ogólnopolskim festiwalu ”Polska od kuchni”, którego finał odbywał się na Stadionie Narodowym w Warszawie. W nagrodę zespół otrzymał aż 15 tysięcy złotych.

Warto wspomnieć, że rywalizacja taneczno-wokalna odbywała się na trzech etapach. A były to: eliminacje, etap wojewódzki i wielki finał. O nagrodę główną walczyło kilkadziesiąt zespołów regionalnych, jednak jurorom najbardziej spodobali się tancerze z Korzennej.

Po ogłoszeniu wyników członkowie zespołu nie kryli radości i łez wzruszenia. Radość była tym większa, że podczas pandemii nie było okazji do wspólnych spotkań, prób ani do scenicznych występów. Serdecznie gratulujemy! (k.kos@sadeczanin.info, fot. UG Korzenna)Dziękujemy za przesłanie błędu