Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 30 września. Imieniny: Geraldy, Honoriusza, Wery
28/01/2015 - 09:25

Jakubkowianie z koncertem kolęd i pastorałek

W niedzielę – 1 lutego o godz. 17. w podziemiach kościoła w Łososinie Dolnej odbędzie się koncert zespołu Jakubkowianie.
Regionalny Zespół Jakubkowianie powstał z inicjatywy i entuzjazmu niewielkiej grupy osób - miłośników rodzimego folkloru, kolędowania, zwyczajów, autentycznych pieśni i tańców regionu lachowskiego. Gmina Łososina Dolna usytuowana na północ od centrum Lachów Sądeckich. Graniczy od wschodu z Lachami Limanowskimi, a od północy z regionem Krakowiaków Wschodnich. W obecnej formie zespół Jakubkowianie zaczął działać w 1996 roku. Nazwa grupy wywodzi się od parafii Jakubkowice, istniejącej już w XIV wieku, a tworzącej obecnie centrum miejscowości Łososina Dolna. Na pierwsze osiągnięcia młodego zespołu wpłynęło bardzo duże zaangażowanie i autentyczność członków grupy, wsparte fachową wiedzą i radą nieżyjącego już Rudolfa Józefowskiego. Współpraca ta, poparta pracą instruktorów, zaowocowała najwyższymi laurami na przeglądach i festiwalach.

Zespół Jakubkowianie został odmieniony i obecnie liczy około 60 osób. Jego kierownikiem jest Sławomir Bryniak, a prowadzącym kapele - Zenon Hajduga. Niedawno wydarzeniem było wydanie - pod patronatem Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu - płyty pod tytułem „Jakubkowianie”, na której to zebrano kilkadziesiąt utworów ludowych w wykonaniu zespołu

Po raz kolejny zespołowi udało się wziąć udział w 51. Tygodniu Kultury Beskidzkiej. Zaszczycili wszystkich swoją obecnością miejscowości: Żywiec-29.07 Szczyrk-30.07 oraz Oświęcim - 31.07.2014r

- 11 sierpnia 2014r o godzinie 18 z minutami wyruszyliśmy w długą podróż. Kilkunastogodzinna jazda autokarem upływała w miłej atmosferze i jak na zespół przystało nie obeszło się bez długich ,nocnych śpiewów ludowych piosenek przy akompaniamencie naszej kapeli. Mieliśmy okazje na własne oczy zobaczyć piękno folkloru wielu krajów m.in Chorwacji ,Tajwanu , Armenii . Poznaliśmy wspaniałych ludzi, zawarliśmy nowe znajomości. Wiele osób z zachwytem patrzyło na wykonywane przez nas programy taneczne. Sądeckie walczyki, krakowiaki, poleczki, sztajerki rozbrzmiewały w Kołobrzegu – informują członkowie zespołu.

(KB)
fot. arch. zespołuDziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe