Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 25 września. Imieniny: Aureli, Kamila, Kleofasa
18/05/2020 - 14:30

Jakubkowianie śpiewają "Barkę". Tak wspominają Ojca Świętego

Dziś setna rocznica urodzin Karola Wojtyły - św. Jana Pawła II. Wracają wspomnienia z Placu Świętego Piotra, bezkresne tłumy wiernych, spotkania z młodzieżą i wyjątkowe przesłanie, które - wydawać by się mogło - zawsze pozostanie aktualne. Z tej okazji zespół regionalny Jakubkowianie nagrał ulubioną pieśń papieża - "Barkę".

Dokładnie sto lat temu, 18 maja 2020 roku w Wadowicach na świat przyszedł Karol Wojtyła, późniejszy papież i jeden z najbardziej znaczących Polaków, żyjący w XX wieku. Tuż przed wybuchem II wojny światowej rozpoczął studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1942 roku wstąpił do konspiracyjnego seminarium w Krakowie, gdzie równolegle studiował filozofię. 

Cztery lata później otrzymał święcenia kapłańskie. W ten sposób rozpoczął swoją misję, jaką było głoszenie Ewangelii. 16 października 1978 roku został wybrany na papieża. Wówczas przyjął imię Jan Paweł II. Wydarzenie obiegło cały świat. Kilka dni temu (13 maja) wspominaliśmy tragedię, która rozegrała się w 1981 roku na Placu Świętego Piotra. Jan Paweł II został postrzelony przez tureckiego zamachowca Mehmeta Alego Agcę


Czytaj też: Jakubkowianie znowu na scenie. Oklaskom nie było końca 

Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku. Przez wiele lat cierpiał na postępującą chorobę Parkinsona. Beatyfikowany w 2011 i kanonizowany w 2014 roku papież dziś obchodziłby swoje setne urodziny. Z tej okazji członkowie zespołu regionalnego Jakubkowianie, którzy od kilkudziesięciu lat angażują się w rozwój kultury na Sądecczyźnie, postanowili nagrać ulubioną pieśń Jana Pawła II - "Barkę".

Na sądeckim rynku pod pomnikiem papieża można złożyć kwiaty, zapalić znicz i wsłuchać się w głos Jana Pawła II - jednej z najważniejszych postaci XX wieku.

[email protected], fot. KKDziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe